Members Of The House Of Representatives – 2001

This table shows the full list of members of the House of Representatives following the 2001 federal election.

The election was held on November 10, 2001.

Members of the House of Representatives 2001
150 members
No. Name Division, State Party First
Elected
1
Abbott, Hon. Anthony John Warringah (NSW) Lib 1994
2
Adams, Hon. Godfrey Harry Lyons (Tas) ALP 1993
3
Albanese, Anthony Grayndler (NSW) ALP 1996
4
Anderson, Hon. John Duncan Gwydir (NSW) NPA 1989
5
Andren, Peter James Calare (NSW) Ind 1996
6
Andrew, John Neil Wakefield (SA) Lib 1983
7
Andrews, Kevin James Menzies (Vic) Lib 1991
8
Anthony, Laurence James Richmond (NSW) NPA 1996
9
Bailey, Francis Esther McEwen (Vic) Lib 1990
defeated 1993, re-elected 1996
10
Baird, Hon. Bruce Cook (NSW) Lib 1998
11
Baldwin, Bob Paterson (NSW) Lib 2001
12
Barresi, Phillip Anthony Deakin (Vic) Lib 1996
13
Bartlett, Kerry Joseph Macquarie (NSW) Lib 1996
14
Beazley, Hon. Kim Christian Brand (WA) ALP 1980
15
Bevis, Hon. Archibald Ronald Brisbane (Qld) ALP 1990
16
Billson, Bruce Fredrick Dunkley (Vic) Lib 1996
17
Bishop, Hon. Bronwyn Kathleen Mackellar (NSW) Lib 1994
(Senator 1987-94)
18
Bishop, Julie Curtin (WA) Lib 1998
19
Brereton, Hon. Laurence John Kingsford-Smith (NSW) ALP 1990
20
Brough, Malcolm Thomas Longman (Qld) Lib 1996
21
Burke, Anna Chisholm (Vic) ALP 1998
22
Cadman, Alan Glyndwr Mitchell (NSW) Lib 1974
23
Cameron, Ross Alexander Parramatta (NSW) Lib 1996
24
Causley, Hon. Ian Raymond Page (NSW) NPA 1996
25
Charles, Robert Edwin La Trobe (Vic) Lib 1990
26
Ciobo, Steven Moncrieff (Qld) Lib 2001
27
Cobb, John Parkes (NSW) NPA 2001
28
Corcoran, Ann Isaacs (Vic) ALP 2000
(by-election)
29
Costello, Hon. Peter Howard Higgins (Vic) Lib 1990
30
Cox, David Kingston (SA) ALP 1998
31
Crean, Hon. Simon Findlay Hotham (Vic) ALP 1990
32
Crosio, Hon. Janice Ann, MBE Prospect (NSW) ALP 1990
33
Danby, Michael Melbourne Ports (Vic) ALP 1998
34
Downer, Hon. Alexander John Gosse Mayo (SA) Lib 1984
35
Draper, Patricia Makin (SA) Lib 1996
36
Dutton, Peter Dickson (Qld) Lib 2001
37
Edwards, Graham Cowan (WA) ALP 1998
38
Ellis, Annette Canberra (ACT) ALP 1996
Namadgi (1996-98)
39
Elson, Kay Selma Forde (Qld) Lib 1996
40
Emerson, Dr. Craig Rankin (Qld) ALP 1998
41
Entsch, Warren George Leichhardt (Qld) Lib 1996
42
Byrne, Anthony Holt (Vic) ALP 1999
by-election
43
Evans, Hon. Martyn John Bonython (SA) ALP 1994
44
Farmer, Pat Macarthur (NSW) Lib 1996
45
Ferguson, Laurie Donald Thomas Reid (NSW) ALP 1990
46
Ferguson, Martin John Batman (Vic) ALP 1996
47
Fitzgibbon, Joel Andrew Hunter (NSW) ALP 1996
48
Forrest, John Alexander Mallee (Vic) NPA 1990
49
Gallus, Christine Ann Hindmarsh (SA) Lib 1990
50
Gambaro, Teresa Petrie (Qld) Lib 1996
51
Gash, Joanna Gilmore (NSW) Lib 1996
52
George, Jennie Throsby (NSW) ALP 2001
53
Georgiou, Petro Kooyong (Vic) Lib 1994
54
Gibbons, Steve Bendigo (Vic) ALP 1998
55
Gillard, Julia Lalor (Vic) ALP 1998
56
Grierson, Sharon Newcastle (NSW) ALP 2001
57
Griffin, Alan Peter Bruce (Vic) ALP 1993
58
Haase, Barry Kalgoorlie (WA) Lib 1998
59
Hall, Jill Shortland (NSW) ALP 1998
60
Hardgrave, Gary Douglas Moreton (Qld) Lib 1996
61
Hatton, Michael John Blaxland (NSW) ALP 1996
(by-election 15-6-96)
62
Hawker, David Peter Maxwell Wannon (Vic) Lib 1983
63
Hoare, Kelly Charlton (NSW) ALP 1998
64
Hockey, Joseph Benedict North Sydney (NSW) Lib 1996
65
Howard, Hon. John Winston Bennelong (NSW) Lib 1974
66
Hull, Kay Riverina (NSW) NPA 1998
67
Hunt, Greg Flinders (Vic) Lib 2001
68
Irwin, Julia Fowler (NSW) ALP 1998
69
Jackson, Sharryn Hasluck (WA) ALP 2001
70
Jenkins, Harry Alfred Scullin (Vic) ALP 1986
71
Johnson, Michael Ryan (Qld) Lib 2001
72
Jull, Hon. David Francis Fadden (Qld) Lib 1975
defeated 1983, re-elected 1984
73
Katter, Hon. Robert Carl Kennedy (Qld) Ind 1993
NP 1990-2001
74
Kelly, De-Anne Margaret Dawson (Qld) NPA 1996
75
Kelly, Jackie Marie Lindsay (NSW) Lib 1996
76
Kemp, Hon. David Alistair Goldstein (Vic) Lib 1990
77
Kerr, Hon. Duncan James Colquhoun Denison (Tas) ALP 1987
78
King, Catherine Ballarat (Vic) ALP 2001
79
King, Peter Wentworth (NSW) Lib 2001
80
Latham, Mark William Werriwa (NSW) ALP 1994
81
Lawrence, Hon. Carmen Mary Fremantle (WA) ALP 1994
82
Ley, Sussan Farrer (NSW) Lib 2001
83
Lindsay, Peter John Herbert (Qld) Lib 1996
84
Livermore, Kirsten Capricornia (Qld) Lib 1998
85
Lloyd, James Eric Robertson (NSW) Lib 1996
86
Macfarlane, Ian Groom (Qld) Lib 1998
87
Macklin, Jennifer Louise Jagajaga (Vic) ALP 1996
88
Martin, Hon. Stephen Paul Cunningham (NSW) ALP 1984 – Resigned August 16, 2002
89
May, Margaret McPherson (Qld) Lib 1998
90
McArthur, Fergus Stewart Corangamite (Vic) Lib 1984
91
McClelland, Robert Bruce Barton (NSW) ALP 1996
92
McFarlane, Jann Stirling (WA) ALP 1998
93
McGauran, Hon. Peter John Gippsland (Vic) NPA 1983
94
McLeay, Hon. Leo Boyce Watson (NSW) ALP 1979
95
McMullan, Hon. Robert Francis Canberra (ACT) ALP 1996
(Senator 1988-96)
96
Melham, Daryl Banks (NSW) ALP 1990
97
Mossfield, Frank William, AM Greenway (NSW) ALP 1996
98
Moylan, Hon. Judith Eleanor Pearce (WA) Lib 1993
99
Murphy, John Lowe (NSW) ALP 1998
100
Nairn, Gary Roy Eden-Monaro (NSW) Lib 1996
101
Hartsuyker, Luke Cowper (NSW) NPA 2001
102
Nelson, Brendan John Bradfield (NSW) Lib 1996
103
Neville, Paul Christopher Hinkler (Qld) NPA 1993
104
O’Byrne, Michelle Bass (Tas) ALP 1998
105
O’Connor, Brendan Burke (Vic) ALP 2001
106
O’Connor, Gavan Michael Corio (Vic) ALP 1993
Organ, Michael Cunningham (NSW) ALP Elected October 19, 2002, to replace Stephen Martin (ALP)
107
Panopoulos, Sophie Indi (Vic) Lib 2001
108
Pearce, Chris Aston (Vic) Lib 2001
(by-election)
109
Plibersek, Tanya Sydney (NSW) ALP 1998
110
Price, Hon. Leo Roger Spurway Chifley (NSW) ALP 1984
111
Prosser, Hon. Geoffrey Daniel Forrest (WA) Lib 1987
112
Pyne, Christopher Maurice Sturt (SA) Lib 1993
113
Quick, Harry Vernon Franklin (Tas) ALP 1993
114
Randall, Don Canning (WA) Lib 2001
115
Ripoll, Bernie Oxley (Qld) ALP 1998
116
Roxon, Nicola Gellibrand (Vic) ALP 1998
117
Rudd, Kevin Griffith (Qld) ALP 1998
118
Ruddock, Hon. Philip Maxwell Berowra (NSW) Lib 1973
119
Sawford, Rodney Weston Port Adelaide (SA) ALP 1988
120
Schultz, Alby Hume (NSW) Lib 1998
121
Sciacca, The Hon. Con Bowman (Qld) ALP 1998
elected Bowman 1987, defeated 1996
122
Scott, Hon. Bruce Craig Maranoa (Qld) NPA 1990
123
Secker, Patrick Barker (SA) Lib 1998
124
Sercombe, Robert Charles Grant Maribyrnong (Vic) ALP 1996
125
Sidebottom, Sid Braddon (Tas) ALP 1998
126
Slipper, Peter Neil Fisher (Qld) Lib 1984
defeated 1987, re-elected 1993
(NPA 1984-87)
127
Smith, Stephen Francis Perth (WA) ALP 1993
128
Snowdon Warren NT ALP 1998
elected NT 1987, defeated 1996, re-elected 1998
129
Somlyay, Alexander Michael Fairfax (Qld) Lib 1990
130
Southcott, Andrew John Boothby (SA) Lib 1996
131
Stone, Sharman Nancy Murray (Vic) Lib 1996
132
Swan, Wayne Lilley (Qld) ALP 1998
elected 1993, defeated 1996, re-elected 1998
133
Tanner, Lindsay James Melbourne (Vic) ALP 1993
134
Vamvakinou, Maria Calwell (Vic) ALP 2001
135
Thompson, Cameron Blair (Qld) Lib 1998
136
Thomson, Kelvin John Wills (Vic) ALP 1996
137
Ticehurst, Ken Dobell (NSW) Lib 2001
138
Tollner, David Solomon (NT) CLP 2001
139
Truss, Warren Errol Wide Bay (Qld) NPA 1990
140
Tuckey, Charles Wilson O’Connor (WA) Lib 1980
141
Vaile, Mark Anthony James Lyne (NSW) NPA 1993
142
Vale, Danna Sue Hughes (NSW) Lib 1996
143
Wakelin, Barry Hugh Grey (SA) Lib 1993
144
Washer, Dr. Mal Moore (WA) Lib 1998
145
Wilkie, Kim Swan (WA) ALP 1998
146
Williams, Hon. Daryl Robert, AM, QC Tangney (WA) Lib 1993
147
Windsor, Tony New England (NSW) Ind 2001
148
Smith, Tony Casey (Vic) Lib 2001
149
Worth, Patricia Mary Adelaide (SA) Lib 1993
150
Zahra, Christian McMillan (Vic) ALP 1998


  • There were 19 new members of the House of Representatives elected for the first time on November 10, 2001.
  • Stephen Martin (ALP – Cunningham) resigned his seat on August 16, 2002. At the ensuing by-election on October 19, 2002 the seat was lost to the Australian Greens candidate, Michael Organ.

 

Print Friendly, PDF & Email