Crean Reshuffles Shadow Ministry After Defeating Beazley Challenge

After Simon Crean’s defeat of Kim Beazley’s leadership challenge, the following Shadow Ministry was announced.

  1. Crean, Simon – Member for Hotham (Vic)
    Leader of the Opposition

  2. Macklin, Jennifer (Jenny) – Member for Jagajaga (Vic)
    Deputy Leader of the Opposition
    Shadow Minister for Education, Employment and Training

  3. Albanese, Anthony – Member for Grayndler (NSW)
    Shadow Minister for Employment Services and Training

  4. Bishop, Mark – Senator for Western Australia
    Shadow Minister for Veterans Affairs
    Shadow Minister for Customs

  5. Carr, Kim – Senator for Victoria
    Shadow Minister for Science and Research
    Shadow Minister for Industry and Innovation
    Shadow Minister for the Public Service

  6. Jacinta Collins – Senator for Victoria
    Shadow Minister for Children and Youth

  7. Conroy, Stephen – Senator for Victoria
    Deputy Leader of the Opposition in the Senate
    Shadow Minister for Trade
    Shadow Minister for Corporate Governance, Financial Services and Small Business

  8. Cox, David – Member for Kingston (SA)
    Assistant Shadow Treasurer

  9. Ellis, Annette – Member for Canberra (ACT)
    Shadow Minister for Ageing and Seniors
    Shadow Minister for Disabilities

  10. Emerson, Craig – Member for Rankin (Qld)
    Shadow Minister for Workplace Relations

  11. Evans, Chris – Senator for Western Australia
    Shadow Minister for Defence

  12. Faulkner, John – Senator for New South Wales
    Leader of the Opposition in the Senate
    Shadow Special Minister of State
    Shadow Minister for Home Affairs

  13. Ferguson, Laurie – Member for Reid (NSW)
    Shadow Minister for Citizenship and Multicultural Affairs

  14. Ferguson, Martin – Member for Batman (Vic)
    Shadow Minister for Urban and Regional Development
    Shadow Minister for Transport and Infrastructure

  15. Fitzgibbon, Joel – Member for Hunter (NSW)
    Shadow Minister for Resources
    Shadow Minister for Tourism

  16. Gillard, Julia – Member for Lalor (Vic)
    Shadow Minister for Health

  17. Griffin, Alan – Member for Bruce (Vic)
    Shadow Minister for Consumer Protection and Consumer Health

  18. Latham, Mark – Member for Werriwa (NSW)
    Shadow Treasurer
    Manager of Opposition Business in the House of Representatives

  19. Lundy, Kate – Senator for Australian Capital Territory
    Shadow Minister for Information Technology
    Shadow Minister for Sport
    Shadow Minister for the Arts

  20. McClelland, Robert – Member for Barton (NSW)
    Shadow Attorney-General
    Shadow Minister for Justice and Community Security

  21. McMullan, Bob – Member for Fraser (ACT)
    Shadow Minister for Finance
    Shadow Minister for Cabinet
    Shadow Minister for Reconciliation and Indigenous Affairs

  22. Melham, Daryl – Member for Banks (NSW)
    Shadow Minister for Heritage and Territories

  23. O’Brien, Kerry – Senator for Tasmania
    Shadow Minister for Primary Industries

  24. O’Connor, Gavan – Member for Corio (Vic)
    Shadow Minister for Regional Services
    Shadow Minister for Local Government
    Shadow Minister for Housing

  25. Roxon, Nicola – Member for Gellibrand (Vic)
    Shadow Minister for Population and Immigration
    Assisting the Leader on the Status of Women

  26. Rudd, Kevin – Member for Griffith (Qld)
    Shadow Minister for Foreign Affairs

  27. Sherry, Nick – Senator for Tasmania
    Shadow Minister for Retirement Incomes and Savings

  28. Swan, Wayne – Member for Lilley (Qld)
    Shadow Minister for Family and Community Services

  29. Tanner, Lindsay – Member for Melbourne (Vic)
    Shadow Minister for Communications

  30. Thomson, Kelvin – Member for Wills (Vic)
    Shadow Minister for Sustainability and the Environment

Parliamentary Secretaries

  1. Campbell, George – Senator for New South Wales
    Parliamentary Secretary (Manufacturing Industries)

  2. Edwards, Graham – Member for Cowan (WA)
    Parliamentary Secretary (Defence)

  3. Forshaw, Michael – Senator for New South Wales
    Parliamentary Secretary (Family and Community Services)

  4. Livermore, Kirsten – Member for Capricornia (Qld)
    Parliamentary Secretary (Sustainability and Environment, Heritage)

  5. Ludwig, Joe – Senator for Queensland
    Manager of Opposition Business in the Senate
    Parliamentary Secretary (Attorney-General)

  6. Murphy, John – Member for Lowe (NSW)
    Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition

  7. O’Byrne, Michelle – Member for Bass (Tas)
    Parliamentary Secretary (Communications)

  8. Sidebottom, Sid – Member for Braddon (Tas)
    Parliamentary Secretary (Primary Industries)

  9. Snowdon, Warren – Member for Lingiari (NT)
    Parliamentary Secretary (Northern Australia and Reconciliation)

  10. Zahra, Christian – Member for McMillan (Vic)
    Parliamentary Secretary (Regional Development, Transport, Infrastructure and Tourism)

Print Friendly, PDF & Email