Orientation Day For New Members Of The House Of Representatives

New members of the House of Representatives have assembled in Canberra for an orientation session.

New Members

The new members – 23 Liberals, 6 Nationals, 11 ALP, 1 Independent and 1 Palmer United Party – were addressed by the outgoing Speaker of the House, Anna Burke. She reminded them of the privilege it is to be one of only 1,133 members who have been elected to the House of Representatives since Federation in 1901. For non-members, Burke’s speech provides a fascinating insight into the life of a member of parliament.

  • Listen to Burke (29m)

The 41 42 new members of the House of Representatives represent 27% 28% of the total of 150. The outcome in the Queensland electorate of Fairfax has not yet been determined. The new members are:

Liberal Party

  1. Mal Brough (Fisher – Qld) – former member
  2. David Coleman (Banks – NSW)
  3. Ian Goodenough (Moore – WA)
  4. Sarah Henderson (Corangamite – Vic)
  5. Peter Hendy (Eden-Monaro – NSW)
  6. Luke Howarth (Petrie – Qld)
  7. Eric Hutchinson (Lyons – Tas)
  8. Craig Laundy (Reid – NSW)
  9. Karen McNamara (Dobell – NSW)
  10. Andrew Nikolic (Bass – Tas)
  11. Tony Pasin (Barker – SA)
  12. Christian Porter (Pearce – WA) – former State member
  13. Melissa Price (Durack – WA)
  14. Fiona Scott (Lindsay – NSW)
  15. Ann Sudmalis (Gilmore – NSW)
  16. Michael Sukkar (Deakin – Vic)
  17. Angus Taylor (Hume – NSW)
  18. Nickolas Varvaris (Barton – NSW)
  19. Brett Whiteley (Braddon – Tas)
  20. Lucy Wicks (Robertson – NSW)
  21. Matt Williams (Hindmarsh – SA)
  22. Rick Wilson (O’Connor – WA)
  23. Jason Wood (La Trobe – Vic) – former member

The Nationals

  1. Andrew Broad (Mallee – Vic)
  2. David Gillespie (Lyne – NSW)
  3. Kevin Hogan (Page – NSW)
  4. Barnaby Joyce (New England – NSW) – former Senator
  5. Michelle Landry (Capricornia – Qld)
  6. Keith Pitt (Hinkler – Qld)

Australian Labor Party

  1. Jim Chalmers (Rankin – Qld)
  2. Lisa Chesters (Bendigo – Vic)
  3. Sharon Claydon (Newcastle – NSW)
  4. Patrick Conroy (Charlton – NSW)
  5. David Feeney (Batman – Vic) – former Senator
  6. Andrew Giles (Scullin – Vic)
  7. Alannah MacTiernan (Perth – WA) – former State member
  8. Clare O’Neil (Hotham – Vic)
  9. Joanne Ryan (Lalor – Vic)
  10. Matt Thistlethwaite (Kingsford Smith – NSW) – former Senator
  11. Tim Watts (Gellibrand – Vic)

Independents

  1. Catherine McGowan (Indi – Vic)

Palmer United Party

  1. Clive Palmer (Fairfax – Qld)

Note: This post has been updated to reflect the election of Clive Palmer in the seat of Fairfax.

Print Friendly, PDF & Email