House Of Representatives Members – 3rd Parliament 1906-1910

This is the full list of members who served in the third House of Representatives from 1906 until 1910.

In a 75-member chamber, no party secured an absolute majority of seats at the December 12, 1906 election. The Labor, Protectionist and Anti-Socialist (formerly Free Trade) parties were fairly evenly divided, although the Protectionists lost ten seats in the election. Official figures have the ALP with 26 seats, Anti-Socialists 27, Protectionists 16, with 6 others.

The following table lists 77 members who served in the third House of Representatives, 75 elected at the general election in 1906, plus two who entered via by-elections in 1908 and 1909. A redistribution meant that a number of new seats were introduced at the 1906 election.

The ALP is shown with 27 members. Following the death of the Protectionist Party’s Charles Cameron Kingston in 1908, the ALP’s Ernest Roberts won the by-election for Adelaide. By the end of the parliament’s term, James Fowler, the Labor member for Perth, had joined the newly-formed Liberal Party.

The Protectionists are shown with 16 members. The combined pressure of the growing ALP and the Anti-Socialists saw their numbers fall by 10 from the 1903 election. Two other Protectionists sat as independents, as did two members of the Western Australian Party.

George Reid rebadged the Free Traders as the Anti-Socialist Party for the 1906 election. They are shown here with 27 members. Albert Palmer won Echuca by 32 votes in 1906. The election was declared void in 1907 but Palmer won the seat again at the by-election.

Frederick Holder, the member for Wakefield is shown as an independent. Elected as a free trader, he subsequently ran as an independent because he was the Speaker of the House. Following his death in 1909, the Anti-Socialist candidate Richard Foster won the Wakefield by-election.

The 1901 and 1903 experience was repeated following the 1906 election. The Protectionist government of Prime Minister Alfred Deakin survived with the support of the ALP. The shifting alliances in the House resulted in Deakin being replaced by the ALP’s Andrew Fisher in November 1908. The Anti-Socialists combined with the Protectionists and a number of smaller groups to form the Fusion group, which became the Commonwealth Liberal Party. Deakin returned to the prime ministership for his third term in June 1909, before leading the Liberal Party to defeat in the 1910 election.

George Reid retired as leader of the Anti-Socialists during this parliament and was replaced by Joseph Cook. Chris Watson stood down as Labour leader and was replaced by Andrew Fisher.

1906 Federal Election Results
Party NSW VIC QLD SA WA TAS Totals
PROTECTIONIST PARTY
5
8
1
1
1
16
NSW: Cowper, Eden-Monaro, Hume, Richmond, Riverina
VIC: Ballaarat, Batman, Bourke, Corio, Gippsland, Laanecoorie, Maribyrnong, Mernda
QLD: Darling Downs
SA: Adelaide (lost at by-election)
Tas: Bass
ANTI-SOCIALIST PARTY
11
6
4
2
3
26
NSW: Dalley, East Sydney, Hunter, Illawarra, Lang, Nepean, North Sydney, Parkes, Parramatta, Robertson, Wentworth
VIC: Corangamite, Echuca, Flinders, Grampians, Indi, Kooyong
QLD: Brisbane, Capricornia, Moreton, Oxley
SA: Angas, Barker
Tas: Denison, Franklin, Wilmot
LABOUR PARTY
11
4
4
3
3
1
26
NSW: Barrier, Calare, Cook, Darling, Gwydir, Macquarie, Newcastle, New England, South Sydney, Werriwa, West Sydney,
VIC: Melbourne, Melbourne Ports, Wannon, Yarra
QLD: Herbert, Kennedy, Maranoa, Wide Bay
SA: Boothby, Grey, Hindmarsh, Adelaide (gained at by-election)
WA: Coolgardie, Kalgoorlie, Perth
Tas: Darwin
INDEPENDENT/OTHER
4
1
2
7
VIC: Balaclava, Bendigo, Fawkner, Wimmera
SA: Wakefield (lost at by-election)
WA: Fremantle, Swan
TOTALS
27
22
9
7
5
5
75

 

Members of the 3rd House of Representatives 1906-1910
No. Name Party Seat Term Began Term
Ended
Birth Death Age
AUSTRALIAN LABOR PARTY MEMBERS
1.
Frederick Bamford
ALP
Herbert (Qld)
30.03.1901
03.10.1925
11.02.1849
10.09.1934
85
2.
Lee Batchelor
ALP
South Australia
Boothby (SA)
30.03.1901
16.12.1903
16.12.1903
08.10.1911
10.04.1865
08.10.1911
46
3.
Thomas Brown
ALP
MLA Condoblin (NSW)
Canobolas (NSW)
Calare (NSW)
MLA Lachlan (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
12.12.1906
06.12.1913
11.06.1901
12.12.1906
31.05.1913
21.02.1917
06.10.1861
23.03.1934
72
4.
Ernest Carr
ALP
Macquarie (NSW)
MLA Cumberland (NSW)
12.12.1906
20.03.1920
17.02.1922
05.05.1917
28.09.1875
17.09.1956
80
5.
James Catts
ALP
Cook (NSW)
12.12.1906
16.12.1922
12.08.1877
26.11.1951
74
6.
Andrew Fisher
ALP
MLA Gympie (Qld)
MLA Gympie (Qld)
Wide Bay (Qld)
25.05.1893
25.03.1899
30.03.1901
11.04.1896
09.05.1901
11.12.1915
29.08.1862
22.10.1928
66
7.
James Fowler
ALP
Lib
Perth (WA)
29.03.1901
16.12.1922
20.06.1863
03.11.1940
77
8.
Francis Foster
ALP
New England (NSW)
12.12.1906
31.05.1913
xx.xx.1872
09.09.1948
75-76
9.
Charles Frazer
ALP
Kalgoorlie (WA)
16.12.1903
25.11.1913
02.01.1880
25.11.1913
33
10.
David Hall
ALP
MLA Gunnedah (NSW)
Werriwa (NSW)
MLC (NSW)
MLA Enmore (NSW)
MLC (NSW)
03.07.1901
12.12.1906
23.07.1912
13.12.1913
16.07.1904
01.04.1912
14.11.1913
18.02.1920
05.03.1874
06.09.1945
71
11.
William Morris Hughes
ALP
ALP
Nat
UAP
Lib
MLA Syd-Lang (NSW)
West Sydney (NSW)
Bendigo (Vic)
North Sydney (NSW)
Bradfield (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
11.06.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
28.10.1952
25.09.1862
28.10.1952
90
12.
James Hutchison
ALP
MHA East Adelaide (SA)
Hindmarsh (SA)
22.01.1898
16.12.1903
03.05.1902
06.12.1909
20.04.1859
06.12.1909
50
13.
Charles McDonald
ALP
MLA Flinders (Qld)
Kennedy (Qld)
20.05.1893
30.03.1901
24.06.1901
13.11.1925
25.08.1860
13.11.1925
65
14.
John McDougall
ALP
Wannon (Vic)
12.12.1906
31.05.1913
10.08.1867
11.04.1957
89
15.
Hugh Mahon
ALP
Coolgardie (WA)
Kalgoorlie (WA)
Kalgoorlie (WA)
29.03.1901
22.12.1913
13.12.1919
31.03.1913
05.05.1917
12.11.1920
06.01.1857
28.08.1931
74
16.
Dr William Maloney
ALP
Melbourne (Vic)
30.03.1904
27.08.1940
12.04.1854
29.08.1940
86
17.
James Mathews
ALP
Melbourne Ports (Vic)
12.12.1906
27.11.1931
xx.xx.1865
16.10.1934
68-69
18.
King O’Malley
ALP
Tasmania
Darwin (Tas)
29.03.1901
16.12.1903
16.12.1903
05.05.1917
3-4.07.1854
20.12.1953
99
19.
James Page
ALP
Maranoa (Qld)
30.03.1901
03.06.1921
xx.xx.1861
03.06.1921
59-60
20.
Alexander Poynton
FT
ALP
Nat
MHA Flinders (SA)
South Australia
Grey (SA)
xx.xx.1893
29.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1901
16.12.1903
16.12.1922
08.08.1853
09.01.1935
81
21.
Ernest Roberts
ALP
MHA Gladstone (SA)
Adelaide (SA)
xx.xx.1896
13.06.1908
xx.07.1901
02.12.1913
21.02.1868
02.12.1913
45
22.
William Spence
ALP
Darling (NSW)
Darwin (Tas)
29.03.1901
30.06.1917
05.05.1917
13.12.1919
07.08.1846
13.12.1926
80
23.
Josiah Thomas
ALP
Barrier (NSW)
Senate (NSW)
Senate (NSW)
29.03.1901
01.07.1917
14.11.1925
26.03.1917
30.06.1923
20.06.1929
28.04.1863
05.02.1933
69
24.
Frank Tudor
ALP
Yarra (Vic)
30.03.1901
10.01.1922
29.01.1866
10.01.1922
55
25.
David Watkins
ALP
Newcastle (NSW)
29.03.1901
08.04.1935
05.05.1865
08.04.1935
69
26.
Chris Watson
ALP
Bland (NSW)
South Sydney (NSW)
29.03.1901
08.11.1906
12.12.1906
13.04.1910
09.04.1867
18.11.1941
74
27.
William Webster
ALP
Nat
MLA Moree (NSW)
Gwydir (NSW)
16.12.1903
13.12.1919
07.08.1860
10.10.1936
76
PROTECTIONIST PARTY MEMBERS
1.
John Chanter
Prot
ALP
Nat
MLA Murray (NSW)
MLA Deniliquin (NSW)
Riverina (NSW)
Riverina (NSW)
Riverina (NSW)
29.10.1885
17.07.1894
29.03.1901
18.05.1904
05.09.1914
25.06.1894
11.06.1901
16.12.1903
31.05.1913
16.12.1922
11.02.1845
09.03.1931
86
2.
(Sir) Austin Chapman
Prot
Eden-Monaro (NSW)
29.03.1901
12.01.1926
10.07.1864
12.01.1926
61
3.
James Hume Cook
Prot
MLA East Bourke (Vic)
Bourke (Vic)
01.10.1894
29.03.1901
01.10.1900
13.04.1910
23.09.1866
08.08.1942
75
4.
Jabez Coon
Prot
Batman
12.12.1906
13.04.1910
xx.xx.1869
15.04.1935
65-66
5.
Richard Crouch
Prot
ALP
Corio (Vic)
Corangamite (Vic)
29.03.1901
12.10.1929
13.04.1910
19.12.1931
19.06.1868
07.04.1949
80
6.
Alfred Deakin
Prot
MLA West Bourke (Vic)
MLA West Bourke (Vic)
MLA Ess&Flem (Vic)
Ballaarat (Vic)
01.07.1879
01.07.1880
01.04.1889
29.03.1901
01.08.1879
01.03.1889
01.10.1900
31.05.1913
03.08.1856
07.10.1919
63
7.
Thomas Ewing
Prot
Richmond (NSW)
29.03.1901
19.02.1910
09.10.1856
15.09.1920
63
8.
(Sir) Littleton Groom
Prot
Darling Downs (Qld)
14.09.1901
19.12.1931
12.10.1929
06.11.1936
22.04.1867
06.11.1936
69
9.
Robert Harper
Prot
MLA West Bourke (Vic)
MLA East Bourke (Vic)
MLA Bourke East (Vic)
Mernda (Vic)
01.08.1879
01.06.1882
01.09.1891
29.03.1901
01.06.1880
01.03.1889
01.09.1897
23.04.1913
01.02.1842
09.01.1919
76
10.
Charles Cameron Kingston
Prot
MHA West Adel (SA)
MLC (SA)
South Australia
Adelaide (SA)
08.04.1881
22.09.1900
30.03.1901
16.12.1903
07.02.1900
31.12.1900
16.12.1903
11.05.1908
22.10.1850
11.05.1908
57
11.
(Sir) William Lyne
Prot
MLA Hume (NSW)
Hume (NSW)
29.11.1880
29.03.1901
20.03.1901
31.05.1913
06.08.1844
03.08.1913
69
12.
Samuel Mauger
Prot
MLA Footscray (Vic)
Melbourne Ports (Vic)
Maribyrnong (Vic)
01.01.1900
29.03.1901
12.12.1906
01.05.1901
12.12.1906
13.04.1910
12.11.1857
26.06.1936
78
13.
Dr Carty Salmon
Prot
MLA Talbot/Avoca (Vic)
Laanecoorie (Vic)
Grampians (Vic)
01.05.1894
29.03.1901
20.02.1915
01.05.1901
23.04.1913
15.09.1917
27.07.1860
15.09.1917
57
14.
David Storrer
Prot
MHA (Tas)
Bass (Tas)
xx.xx.1902
16.12.1903
xx.xx.1903
13.04.1910
24.11.1854
13.11.1935
80
15.
John Thomson
Prot
MLA Manning (NSW)
Cowper (NSW)
12.12.1906
13.12.1919
xx.xx.1862
14.07.1934
71-72
16.
George Wise
Prot
Ind
Ind Labor
Nat
Gippsland (Vic)
12.12.1906
05.09.1914
31.05.1913
16.12.1922
01.07.1853
31.07.1950
97
ANTI-SOCIALIST PARTY MEMBERS
1.
Edward Archer
Anti-Soc
Lib
MLA Normanby (Qld)
Capricornia (Qld)
05.03.1914
12.12.1906
22.05.1915
13.04.1910
12.12.1871
01.07.1940
68
2.
Llewellyn Atkinson
FT/Anti-Soc
Lib/Nat
Country
Wilmot (Tas)
MLC Wilmot (Tas)
12.12.1906
xx.xx.1931
12.10.1929
xx.xx.1934
18.12.1867
01.11.1945
77
3.
Eric Bowden
Anti-Soc
Lib
Nat
Nepean (NSW)
Nepean (NSW)
Parramatta (NSW)
12.12.1906
13.12.1919
16.12.1922
13.04.1910
16.12.1922
12.12.1929
30.09.1871
13.02.1931
59
4.
Joseph Brown
Anti-Soc
MLA Mandurang (Vic)
MLA Shep/Echuca (Vic)
Indi (Vic)
01.03.1886
01.10.1897
12.12.1906
01.03.1889
01.05.1904
13.04.1910
07.02.1844
28.09.1925
81
5.
Joseph Cook
FT
Lib/Nat
MLA Hartley (NSW)
Parramatta (NSW)
03.07.1891
30.03.1901
11.06.1901
10.12.1921
07.12.1860
30.07.1947
86
6.
Richard Edwards
Prot
Anti-Soc
Lib
Oxley (Qld)
30.03.1901
23.04.1913
xx.xx.1842
29.10.1915
72-73
7.
Richard Witty Foster
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Newcastle (SA)
MLA Flinders (SA)
Wakefield (SA)
19.04.1893
03.05.1902
28.08.1909
02.05.1902
02.11.1906
17.11.1928
20.08.1856
05.01.1932
75
8.
Justin Foxton
Anti-Soc
Lib
MLA Carnarvon (Qld)
Brisbane (Qld)
01.10.1883
12.12.1906
27.08.1904
13.04.1910
24.09.1849
23.06.1916
66
9.
George Fuller
FT
Lib
MLA Kiama (NSW)
Illawarra (NSW)
MLA Wollondilly (NSW)
09.02.1889
29.03.1901
16.09.1915
25.06.1894
31.05.1913
07.02.1928
22.01.1861
22.07.1940
79
10.
(Sir) Philip Fysh
Prot
MLC (Tas)
MLC Tas
MHA (Tas)
MLC Tas
MHA (Tas)
Tasmania
Denison (Tas)
xx.xx.1866
xx.xx.1870
xx.xx.1873
xx.xx.1884
xx.xx.1894
29.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1869
xx.xx.1873
xx.xx.1878
xx.xx.1890
xx.xx.1898
16.12.1903
19.02.1910
01.03.1835
20.12.1919
84
11.
Patrick Glynn
FT
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Light (SA)
MLA Nth Adelaide (SA)
MLA Nth Adelaide (SA)
South Australia
Angas (SA)
xx.xx.1887
xx.xx.1895
xx.xx.1897
30.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1890
xx.xx.1896
xx.xx.1901
6.12.1903
13.12.1919
25.08.1855
28.19.1931
76
12.
Hans Irvine
Anti-Soc
Lib
MLC Nelson (Vic)
Grampians (Vic)
01.07.1901
12.12.1906
01.09.1906
05.09.1914
02.08.1856
11.07.1922
65
13.
(Sir) William Irvine
Anti-Soc
Lib/Nat
MLA Lowan (Vic)
Flinders (Vic)
01.10.1894
12.12.1906
01.06.1906
05.04.1918
06.07.1858
20.08.1943
85
14.
Eliot Johnson
FT
Lib/Nat
Lang (NSW)
16.12.1903
17.11.1928
10.04.1862
08.12.1932
70
15.
Willie Kelly
FT
Lib/Nat
Wentworth (NSW)
16.12.1903
03.11.1919
01.12.1877
27.01.1960
82
16.
William Knox
FT
Lib
MLC South Eastern (Vic)
Kooyong (Vic)
01.09.1898
29.03.1901
xx.xx.xxxx
26.07.1910
25.04.1850
25.08.1913
63
17.
Dr Frank Liddell
FT
Hunter (NSW)
16.12.1903
13.04.1910
26.06.1862
20.10.1939
77
18.
John Livingston
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Victoria (SA)
MHA Victoria & Albert (SA)
Barker (SA)
xx.xx.1899
xx.xx.1902
12.12.1906
xx.xx.1902
xx.xx.1906
06.11.1922
19.09.1857
04.09.1935
77
19.
William McWilliams
FT
Ind
Franklin (Tas)
16.12.1903
17.11.1928
16.12.1922
22.10.1929
12.10.1856
22.10.1929
73
20.
Albert Palmer
Anti-Soc
Lib/Nat
Echuca (Vic)
12.12.1906
14.08.1919
xx.xx.1859
14.08.1919
59-60
21.
George Reid
FT
Anti-Soc
MLA East Sydney (NSW)
MLA East Sydney (NSW)
MLA Sydney-King (NSW)
East Sydney (NSW)
MP St George’s (UK)
14.12.1880
02.03.1887
03.08.1894
30.03.1901
15.07.1913
03.08.1884
03.08.1894
30.03.1901
13.03.1910
12.09.1918
25.02.1845
12.09.1918
73
22.
Hugh Sinclair
Anti-Soc
Lib/Nat
Moreton (Qld)
12.12.1906
03.11.1919
06.06.1864
03.08.1926
62
23.
Bruce Smith
FT
Anti-Soc
Lib/Nat
MLA Gundagi (NSW)
MLA Glebe (NSW)
Parkes (NSW)
23.11.1882
18.03.1889
29.03.1901
08.04.1884
25.06.1894
13.12.1919
28.06.1851
15.08.1937
86
24.
Dugald Thomson
FT
MLA Warringah (NSW)
North Sydney (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
11.06.1901
19.02.1910
28.12.1849
27.11.1922
72
25.
William Wilks
FT
Lib
MLA Balmain North (NSW)
Dalley (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
11.06.1901
13.04.1910
21.06.1863
05.02.1940
76
26.
Henry Willis
FT
Robertson (NSW)
MLA Upper Hunter (NSW)
29.03.1901
14.10.1910
13.04.1910
06.11.1913
06.04.1860
23.02.1950
89
27.
Dr Gratton Wilson
FT
Anti-Soc
MLA Villiers-H’bury (Vic)
Corangamite (Vic)
01.10.1902
16.12.1903
01.11.1903
13.04.1910
18.08.1863
20.08.1948
85
INDEPENDENT MEMBERS
1.
George Fairbairn
Ind
Lib
MLA Toorak (Vic)
Fawkner (Vic)
Senate (Vic)
01.10.1903
12.12.1906
01.07.1917
01.09.1906
31.05.1913
30.06.1923
23.03.1855
23.10.1943
88
2.
(Sir) John Forrest
Prot
WA Party
Lib/Nat
MLC (WA)
MLA Bunbury (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1883
xx.xx.1890
29.03.1901
xx.xx.1890
xx.xx.1901
02.09.1918
22.08.1847
02.09.1918
71
3.
William Hedges
WA Party
Lib
Fremantle (WA)
12.12.1906
31.05.1913
16.07.1856
21.11.1935
79
4.
Frederick Holder
FT
Ind
MHA (SA)
South Australia
Wakefield (SA)
xx.xx.1887
29.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1901
16.12.1903
23.07.1909
12.05.1850
23.07.1909
59
5.
(Sir) John Quick
Prot
Ind
MLA Sandhurst (Vic)
Bendigo (Vic)
01.07.1880
29.03.1901
01.03.1889
31.05.1913
14.04.1852
17.06.1932
80
6.
Sydney Sampson
Ind Prot
Lib/Nat
Wimmera (Vic)
12.12.1906
13.12.1919
xx.xx.1863
24.03.1948
84-85
7.
Agar Wynne
Ind
Liberal
MLC Western (Vic)
Balaclava (Vic)
MLA St Kilda (Vic)
01.11.1888
12.12.1906
01.11.1917
01.11.1903
30.07.1914
01.09.1920
15.07.1850
12.05.1934
83

 

Print Friendly, PDF & Email