House Of Representatives Members – 4th Parliament 1910-1913

This is the full list of members who served in the Fourth House of Representatives from 1910 until 1913.

In a 75-member chamber, the Labour Party secured an absolute majority of seats at the April 13, 1910 election. The ALP won 42 seats (+16), to the newly-formed Commonwealth Liberal Party’s 31. There were two independents.

The ALP polled 49.97% of the primary vote, an increase of 13.33%. The Liberal Party polled 45.09%.

It was the first time since Federation in 1901 that a majority government was elected. The ALP also won a majority in the Senate. The new Prime Minister, Andrew Fisher, led the first majority Labour government anywhere in the world.

There were five by-elections in the 4th Parliament:

  • Kooyong – 1910 – William Knox, the Liberal member, resigned. Robert Best retained the seat for the Liberals at the by-election.
  • Batman – 1911 – Henry Beard, the sitting ALP member, died. Frank Brennan retained the seat for the ALP.
  • North Sydney – 1911 – George Edwards, the sitting Liberal member, died. Granville Ryrie retained the seat for the Liberals.
  • Boothby – 1911 – Edgerton Batchelor, the ALP member, died. David Gordon won the by-election for the Liberal Party.
  • Werriwa – 1912 – David Hall, the ALP member, resigned. Benjamin Bennett retained the seat for the ALP.

The first table below shows the state-by-state breakdown of the election results. The second table lists the 80 members who served in the 4th House of Representatives, 75 elected at the general election in 1910, plus five who entered via by-elections.

1910 Federal Election Results
Party NSW VIC QLD SA WA TAS Totals
LABOUR PARTY
17
10
6
4
2
3
42
LIBERAL PARTY
9
11
3
3
3
2
31
INDEPENDENT/OTHER
1
1
2
TOTALS
27
22
9
7
5
5
75

 

Members of the 4th House of Representatives 1910-1913
No. Name Party Seat Term Began Term
Ended
Birth Death Age
AUSTRALIAN LABOR PARTY MEMBERS
1.
Frank Anstey
ALP
MLA East Bourke (Vic)
MLA Brunswick (Vic)
Bourke (Vic)
01.10.1902
01.06.1904
13.04.1910
01.05.1904
01.02.1910
07.08.1934
18.08.1865
31.10.1940
75
2.
William Archibald
ALP
Nat
MHA Port Adelaide (SA)
Hindmarsh (SA)
xx.xx.1893
13.04.1910
xx.xx.1910
13.12.1919
03.06.1850
28.06.1926
76
3.
Frederick Bamford
ALP
Herbert (Qld)
30.03.1901
03.10.1925
11.02.1849
10.09.1934
85
4.
Lee Batchelor
ALP
South Australia
Boothby (SA)
30.03.1901
16.12.1903
16.12.1903
08.10.1911
10.04.1865
08.10.1911
46
5.
Henry Beard
ALP
MLA Jika Jika
Batman (Vic)
01.06.1904
13.04.1910
01.02.1907
18.12.1910
xx.xx.1864
18.10.1910
45-46
6.
Benjamin Bennett
ALP
Werriwa (NSW)
01.06.1912
23.04.1913
xx.xx.1872
12.07.1939
66-67
7.
Frank Brennan
ALP
Batman (Vic)
08.02.1911
15.09.1934
19.12.1931
31.10.1949
xx.xx.1873
06.11.1950
76-77
8.
Thomas Brown
ALP
MLA Condoblin (NSW)
Canobolas (NSW)
Calare (NSW)
MLA Lachlan (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
12.12.1906
06.12.1913
11.06.1901
12.12.1906
31.05.1913
21.02.1917
06.10.1861
23.03.1934
72
9.
George Cann
ALP
Nepean (NSW)
MLA Canterbury (NSW)
MLA ST George (NSW)
13.04.1910
10.10.1914
20.03.1920
31.05.1913
18.02.1920
07.09.1927
30.05.1871
18.10.1948
77
10.
Ernest Carr
ALP
Macquarie (NSW)
MLA Cumberland (NSW)
12.12.1906
20.03.1920
17.02.1922
05.05.1917
28.09.1875
17.09.1956
80
11.
James Catts
ALP
Cook (NSW)
12.12.1906
16.12.1922
12.08.1877
26.11.1951
74
12.
John Chanter
Prot
ALP
Nat
MLA Murray (NSW)
MLA Deniliquin (NSW)
Riverina (NSW)
Riverina (NSW)
Riverina (NSW)
29.10.1885
17.07.1894
29.03.1901
18.05.1904
05.09.1914
25.06.1894
11.06.1901
16.12.1903
31.05.1913
16.12.1922
11.02.1845
09.03.1931
86
13.
Matthew Charlton
ALP
MLA Waratah (NSW)
MLA Northumberland (NSW)
Hunter (NSW)
05.12.1903
06.08.1904
13.04.1910
16.07.1904
28.02.1910
09.10.1928
15.03.1866
08.12.1948
82
14.
James Fenton
ALP
UAP
Maribyrnong (Vic)
13.04.1910
15.09.1934
04.02.1864
02.12.1950
86
15.
William Finlayson
ALP
Brisbane (Qld)
MLC (Qld)
13.04.1910
xx.xx.1920
13.12.1919
xx.xx.1922
xx.xx.1867
15.01.1955
87-88
16.
Andrew Fisher
ALP
MLA Gympie (Qld)
MLA Gympie (Qld)
Wide Bay (Qld)
25.05.1893
25.03.1899
30.03.1901
11.04.1896
09.05.1901
11.12.1915
29.08.1862
22.10.1928
66
17.
Francis Foster
ALP
New England (NSW)
12.12.1906
31.05.1913
xx.xx.1872
09.09.1948
75-76
18.
Charles Frazer
ALP
Kalgoorlie (WA)
16.12.1903
25.11.1913
02.01.1880
25.11.1913
33
19.
David Hall
ALP
MLA Gunnedah (NSW)
Werriwa (NSW)
MLC (NSW)
MLA Enmore (NSW)
03.07.1901
12.12.1906
23.07.1912
13.12.1913
16.07.1904
01.04.1912
14.11.1913
18.02.1920
05.03.1874
06.09.1945
71
20.
William Higgs
ALP
Ind
Nat
MLA Fortitude Valley (Qld)
Senate (Qld)
Capricornia (Qld)
11.03.1899
30.03.1901
13.04.1910
17.07.1901
31.12.1906
15.12.1922
18.01.1862
11.06.1951
89
21.
Robert Howe
ALP
Dalley (NSW)
13.04.1910
02.04.1915
xx.xx.1861
02.04.1915
53-54
22.
William Morris Hughes
ALP
ALP
Nat
UAP
Lib
MLA Syd-Lang (NSW)
West Sydney (NSW)
Bendigo (Vic)
North Sydney (NSW)
Bradfield (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
11.06.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
28.10.1952
25.09.1862
28.10.1952
90
23.
Jens Jensen
Ind
ALP
ALP
Nat
MHA George Town (Tas)
MHA Wilmot (Tas)
Bass (Tas)
MHA Bass (Tas)
MHA Wilmot (Tas)
xx.xx.1903
xx.xx.1909
13.04.1910
xx.xx.1922
xx.xx.1927
xx.xx.1909
xx.02.1910
13.12.1919
xx.xx.1925
xx.xx.1934
02.05.1865
16.11.1936
71
24.
William Johnson
ALP
Robertson (NSW)
13.04.1910
31.05.1913
xx.xx.1871
30.07.1916
44-45
25.
William Laird Smith
ALP
Nat
Denison (Tas)
13.04.1910
16.12.1922
15.09.1869
21.10.1942
73
26.
Charles McDonald
ALP
MLA Flinders (Qld)
Kennedy (Qld)
20.05.1893
30.03.1901
24.06.1901
13.11.1925
25.08.1860
13.11.1925
65
27.
John McDougall
ALP
Wannon (Vic)
12.12.1906
31.05.1913
10.08.1867
11.04.1957
89
28.
Hugh Mahon
ALP
Coolgardie (WA)
Kalgoorlie (WA)
Kalgoorlie (WA)
29.03.1901
22.12.1913
13.12.1919
31.03.1913
05.05.1917
12.11.1920
06.01.1857
28.08.1931
74
29.
Dr William Maloney
ALP
Melbourne (Vic)
30.03.1904
27.08.1940
12.04.1854
29.08.1940
86
30.
James Mathews
ALP
Melbourne Ports (Vic)
12.12.1906
27.11.1931
xx.xx.1865
16.10.1934
68-69
31.
Parker Moloney
ALP
Indi (Vic)
Indi (Vic)
Hume (NSW)
13.04.1910
05.09.1914
13.12.1919
31.05.1913
05.05.1917
19.12.1931
12.08.1879
08.05.1961
81
32.
King O’Malley
ALP
Tasmania
Darwin (Tas)
29.03.1901
16.12.1903
16.12.1903
05.05.1917
3-4.07.1854
20.12.1953
99
33.
Alfred Ozanne
ALP
Corio (Vic)
13.04.1910
05.09.1914
31.05.1913
05.05.1917
xx.xx.1877
27.05.1961
83-84
34.
James Page
ALP
Maranoa (Qld)
30.03.1901
03.06.1921
xx.xx.1861
03.06.1921
59-60
35.
Alexander Poynton
FT
ALP
Nat
MHA Flinders (SA)
South Australia
Grey (SA)
xx.xx.1893
29.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1901
16.12.1903
16.12.1922
08.08.1853
09.01.1935
81
36.
Edward Riley
ALP
South Sydney (NSW)
13.04.1910
19.12.1931
xx.xx.1859
21.07.1943
83-84
37.
Ernest Roberts
ALP
MHA Gladstone (SA)
Adelaide (SA)
xx.xx.1896
13.06.1908
xx.07.1901
02.12.1913
21.02.1868
02.12.1913
45
38.
James Scullin
ALP
Corangamite (Vic)
Yarra (Vic)
13.04.1910
18.02.1922
31.05.1913
10.12.1949
18.09.1876
28.01.1953
76
39.
William Spence
ALP
Darling (NSW)
Darwin (Tas)
29.03.1901
30.06.1917
05.05.1917
13.12.1919
07.08.1846
13.12.1926
80
40.
Josiah Thomas
ALP
Barrier (NSW)
Senate (NSW)
Senate (NSW)
29.03.1901
01.07.1917
14.11.1925
26.03.1917
30.06.1923
20.06.1929
28.04.1863
05.02.1933
69
41.
Frank Tudor
ALP
Yarra (Vic)
30.03.1901
10.01.1922
29.01.1866
10.01.1922
55
42.
David Watkins
ALP
Newcastle (NSW)
29.03.1901
08.04.1935
05.05.1865
08.04.1935
69
43.
William Webster
ALP
Nat
MLA Moree (NSW)
Gwydir (NSW)
16.12.1903
13.12.1919
07.08.1860
10.10.1936
76
44.
John West
ALP
East Sydney (NSW)
13.04.1910
05.02.1931
27.01.1852
05.02.1931
79
LIBERAL PARTY MEMBERS
1.
Llewellyn Atkinson
FT/Anti-Soc
Lib/Nat
Country
Wilmot (Tas)
MLC Wilmot (Tas)
12.12.1906
xx.xx.1931
12.10.1929
xx.xx.1934
18.12.1867
01.11.1945
77
2.
(Sir) Robert Best
Lib
MLA Fitzroy (Vic)
Senate (Vic)
Kooyong (Vic)
01.04.1889
29.03.1901
24.08.1910
01.05.1901
30.06.1910
16.12.1922
18.06.1856
27.03.1946
89
3.
(Sir) Austin Chapman
Prot
Eden-Monaro (NSW)
29.03.1901
12.01.1926
10.07.1864
12.01.1926
61
4.
Joseph Cook
FT
Lib/Nat
MLA Hartley (NSW)
Parramatta (NSW)
03.07.1891
30.03.1901
11.06.1901
10.12.1921
07.12.1860
30.07.1947
86
5.
Alfred Deakin
Prot
MLA West Bourke (Vic)
MLA West Bourke (Vic)
MLA Ess&Flem (Vic)
Ballaarat (Vic)
01.07.1879
01.07.1880
01.04.1889
29.03.1901
01.08.1879
01.03.1889
01.10.1900
31.05.1913
03.08.1856
07.10.1919
63
6.
George Edwards
FT
Lib
South Sydney (NSW)
North Sydney (NSW)
29.03.1901
13.04.1910
08.11.1906
04.02.1911
30.01.1855
04.02.1911
56
7.
Richard Edwards
Prot
Anti-Soc
Lib
Oxley (Qld)
30.03.1901
23.04.1913
xx.xx.1842
29.10.1915
72-73
8.
George Fairbairn
Ind
Lib
MLA Toorak (Vic)
Fawkner (Vic)
Senate (Vic)
01.10.1903
12.12.1906
01.07.1917
01.09.1906
31.05.1913
30.06.1923
23.03.1855
23.10.1943
88
9.
(Sir) John Forrest
Prot
WA Party
Lib/Nat
MLC (WA)
MLA Bunbury (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1883
xx.xx.1890
29.03.1901
xx.xx.1890
xx.xx.1901
02.09.1918
22.08.1847
02.09.1918
71
10.
Richard Witty Foster
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Newcastle (SA)
MLA Flinders (SA)
Wakefield (SA)
19.04.1893
03.05.1902
28.08.1909
02.05.1902
02.11.1906
17.11.1928
20.08.1856
05.01.1932
75
11.
James Fowler
ALP
Lib
Perth (WA)
29.03.1901
16.12.1922
20.06.1863
03.11.1940
77
12.
George Fuller
FT
Lib
MLA Kiama (NSW)
Illawarra (NSW)
MLA Wollondilly (NSW)
09.02.1889
29.03.1901
16.09.1915
25.06.1894
31.05.1913
07.02.1928
22.01.1861
22.07.1940
79
13.
Patrick Glynn
FT
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Light (SA)
MLA Nth Adelaide (SA)
MLA Nth Adelaide (SA)
South Australia
Angas (SA)
xx.xx.1887
xx.xx.1895
xx.xx.1897
30.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1890
xx.xx.1896
xx.xx.1901
6.12.1903
13.12.1919
25.08.1855
28.19.1931
76
14.
(Sir) David Gordon
Lib
Boothby (SA)
MLC (SA)
11.11.1911
xx.xx.1913
31.05.1913
xx.xx.1944
04.05.1865
12.02.1946
80
15.
(Sir) Littleton Groom
Prot
Darling Downs (Qld)
14.09.1901
19.12.1931
12.10.1929
06.11.1936
22.04.1867
06.11.1936
69
16.
Robert Harper
Prot
MLA West Bourke (Vic)
MLA East Bourke (Vic)
MLA Bourke East (Vic)
Mernda (Vic)
01.08.1879
01.06.1882
01.09.1891
29.03.1901
01.06.1880
01.03.1889
01.09.1897
23.04.1913
01.02.1842
09.01.1919
76
17.
William Hedges
WA Party
Lib
Fremantle (WA)
12.12.1906
31.05.1913
16.07.1856
21.11.1935
79
18.
Hans Irvine
Anti-Soc
Lib
MLC Nelson (Vic)
Grampians (Vic)
01.07.1901
12.12.1906
01.09.1906
05.09.1914
02.08.1856
11.07.1922
65
19.
William Irvine
Anti-Soc
Lib/Nat
Flinders (Vic)
01.10.1894
12.12.1906
01.06.1906
05.04.1918
06.07.1858
20.08.1943
85
20.
Eliot Johnson
FT
Lib/Nat
Lang (NSW)
16.12.1903
17.11.1928
10.04.1862
08.12.1932
70
21.
Willie Kelly
FT
Lib/Nat
Wentworth (NSW)
16.12.1903
03.11.1919
01.12.1877
27.01.1960
82
22.
William Knox
FT
Lib
MLC South Eastern (Vic)
Kooyong (Vic)
01.09.1898
29.03.1901
xx.xx.xxxx
26.07.1910
25.04.1850
25.08.1913
63
23.
John Livingston
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Victoria (SA)
MHA Victoria & Albert (SA)
Barker (SA)
xx.xx.1899
xx.xx.1902
12.12.1906
xx.xx.1902
xx.xx.1906
06.11.1922
19.09.1857
04.09.1935
77
24.
William McWilliams
FT
Ind
Franklin (Tas)
16.12.1903
17.11.1928
16.12.1922
22.10.1929
12.10.1856
22.10.1929
73
25.
Walter Massy-Greene
Lib
Nat
Richmond (NSW)
Senate (NSW)
Senate (NSW)
13.04.1910
17.10.1923
01.07.1926
16.12.1922
13.11.1925
30.06.1938
06.11.1874
16.11.1952
78
26.
Albert Palmer
Anti-Soc
Lib/Nat
Echuca (Vic)
12.12.1906
14.08.1919
xx.xx.1859
14.08.1919
59-60
27.
(Sir) John Quick
Prot
Ind
Lib
MLA Sandhurst (Vic)
Bendigo (Vic)
01.07.1880
29.03.1901
01.03.1889
31.05.1913
14.04.1852
17.06.1932
80
28.
(Sir) Granville Ryrie
Lib
North Sydney (NSW)
Warringah (NSW)
11.03.1911
16.12.1922
16.12.1922
13.04.1927
01.07.1865
02.10.1937
72
29.
Dr Carty Salmon
Prot
MLA Talbot/Avoca (Vic)
Laanecoorie (Vic)
Grampians (Vic)
01.05.1894
29.03.1901
20.02.1915
01.05.1901
23.04.1913
15.09.1917
27.07.1860
15.09.1917
57
30.
Sydney Sampson
Ind Prot
Lib/Nat
Wimmera (Vic)
12.12.1906
13.12.1919
xx.xx.1863
24.03.1948
84-85
31.
Hugh Sinclair
Anti-Soc
Lib/Nat
Moreton (Qld)
12.12.1906
03.11.1919
06.06.1864
03.08.1926
62
32.
Bruce Smith
FT
Anti-Soc
Lib/Nat
MLA Gundagi (NSW)
MLA Glebe (NSW)
Parkes (NSW)
23.11.1882
18.03.1889
29.03.1901
08.04.1884
25.06.1894
13.12.1919
28.06.1851
15.08.1937
86
33.
John Thomson
Prot
MLA Manning (NSW)
Cowper (NSW)
12.12.1906
13.12.1919
xx.xx.1862
14.07.1934
71-72
34.
Agar Wynne
Ind
Liberal
MLC Western (Vic)
Balaclava (Vic)
MLA St Kilda (Vic)
01.11.1888
12.12.1906
01.11.1917
01.11.1903
30.07.1914
01.09.1920
15.07.1850
12.05.1934
83
INDEPENDENT MEMBERS
1.
(Sir) William Lyne
Prot
Ind
MLA Hume (NSW)
Hume (NSW)
29.11.1880
29.03.1901
20.03.1901
31.05.1913
06.08.1844
03.08.1913
69
16.
George Wise
Prot
Ind
Ind Labor
Nat
Gippsland (Vic)
12.12.1906
05.09.1914
31.05.1913
16.12.1922
01.07.1853
31.07.1950
97

 

Print Friendly, PDF & Email