House Of Representatives Members – 5th Parliament 1913-1914

This is the full list of members who served in the fifth House of Representatives from 1913 until 1914.

In a 75-member chamber, the Labor Party lost its majority at the May 31, 1913 election, bringing to an end Prime Minister Andrew Fisher’s historic second term. The ALP won 37 seats (-5) to the Liberal Party’s 38 (+7).

The Liberal Party polled 48.94% of the primary vote, an increase of 3.85%. The ALP polled 45.09%, a decrease of 1.50%.

Joseph Cook formed the first elected Commonwealth Liberal Party administration since the fusion of the Protectionists and Anti-Socialists (Free Traders) in 1909. Lacking a majority in the Senate, Cook’s government lasted just 14 months until it was defeated at a double dissolution election in 1914.

There were two by-elections in the 5th Parliament:

  • Kalgoorlie – 1913 – Charles Fraser, the ALP member, died. The ALP’s Hugh Mahon was elected unopposed at the by-election. Mahon had held Coolgardie (1901-1913) but the seat was abolished in 1913 and he unsuccessfully contested Dampier at the general election.
  • Adelaide – 1914 – Ernest Roberts, the sitting ALP member, died. George Yates retained the seat for the ALP.

The first table below shows the state-by-state breakdown of the election results. The second table lists the 77 members who served in the 5th House of Representatives, 75 elected at the general election in 1913, plus two who entered via by-elections.

1913 Federal Election Results
Party NSW VIC QLD SA WA TAS Totals
AUSTRALIAN LABOR PARTY
12
9
7
4
2
3
37
LIBERAL PARTY
15
12
3
3
3
2
38
TOTALS
27
21
10
7
5
5
75

 

Members of the 5th House of Representatives 1913-1914
No. Name Party Seat Term Began Term
Ended
Birth Death Age
AUSTRALIAN LABOR PARTY MEMBERS
1.
Frank Anstey
ALP
MLA East Bourke (Vic)
MLA Brunswick (Vic)
Bourke (Vic)
01.10.1902
01.06.1904
13.04.1910
01.05.1904
01.02.1910
07.08.1934
18.08.1865
31.10.1940
75
2.
William Archibald
ALP
Nat
MHA Port Adelaide (SA)
Hindmarsh (SA)
xx.xx.1893
13.04.1910
xx.xx.1910
13.12.1919
03.06.1850
28.06.1926
76
3.
John Arthur
ALP
Bendigo (Vic)
31.05.1913
09.12.1914
15.08.1875
09.12.1914
39
4.
Frederick Bamford
ALP
Herbert (Qld)
30.03.1901
03.10.1925
11.02.1849
10.09.1934
85
5.
Frank Brennan
ALP
Batman (Vic)
08.02.1911
15.09.1934
19.12.1931
31.10.1949
xx.xx.1873
06.11.1950
76-77
6.
Reginald Burchell
ALP
Nat
Fremantle (WA)
31.05.1913
06.11.1922
20.05.1883
20.06.1955
72
7.
George Burns
ALP
MHA (Tas)
Illawarra (NSW)
xx.xx.1903
31.05.1913
xx.xx.1906
05.05.1917
19.04.1869
15.08.1932
63
8.
Ernest Carr
ALP
Macquarie (NSW)
MLA Cumberland (NSW)
12.12.1906
20.03.1920
17.02.1922
05.05.1917
28.09.1875
17.09.1956
80
9.
James Catts
ALP
Cook (NSW)
12.12.1906
16.12.1922
12.08.1877
26.11.1951
74
10.
Matthew Charlton
ALP
MLA Waratah (NSW)
MLA Northumberland (NSW)
Hunter (NSW)
05.12.1903
06.08.1904
13.04.1910
16.07.1904
28.02.1910
09.10.1928
15.03.1866
08.12.1948
82
11.
George Dankel
ALP
MHA Torrens (SA)
Boothby (SA)
xx.xx.1905
31.05.1913
xx.xx.1912
26.03.1917
06.03.1864
31.05.1926
62
12.
James Fenton
ALP
UAP
Maribyrnong (Vic)
13.04.1910
15.09.1934
04.02.1864
02.12.1950
86
13.
William Finlayson
ALP
Brisbane (Qld)
MLC (Qld)
13.04.1910
xx.xx.1920
13.12.1919
xx.xx.1922
xx.xx.1867
15.01.1955
87-88
14.
Andrew Fisher
ALP
MLA Gympie (Qld)
MLA Gympie (Qld)
Wide Bay (Qld)
25.05.1893
25.03.1899
30.03.1901
11.04.1896
09.05.1901
11.12.1915
29.08.1862
22.10.1928
66
15.
Charles Frazer
ALP
Kalgoorlie (WA)
16.12.1903
25.11.1913
02.01.1880
25.11.1913
33
16.
Joseph Hannan
ALP
Fawkner (Vic)
MLA Albert Park
Senate (Vic)
31.05.1913
01.06.1918
22.07.1924
05.05.1917
01.10.1919
13.11.1925
xx.xx.1873
14.03.1943
69-70
17.
William Higgs
ALP
Ind
Nat
MLA Fortitude Valley (Qld)
Senate (Qld)
Capricornia (Qld)
11.03.1899
30.03.1901
13.04.1910
17.07.1901
31.12.1906
15.12.1922
18.01.1862
11.06.1951
89
18.
Robert Howe
ALP
Dalley (NSW)
13.04.1910
02.04.1915
xx.xx.1861
02.04.1915
53-54
19.
William Morris Hughes
ALP
ALP
Nat
UAP
Lib
MLA Syd-Lang (NSW)
West Sydney (NSW)
Bendigo (Vic)
North Sydney (NSW)
Bradfield (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
11.06.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
28.10.1952
25.09.1862
28.10.1952
90
20.
Jens Jensen
Ind
ALP
ALP
Nat
MHA George Town (Tas)
MHA Wilmot (Tas)
Bass (Tas)
MHA Bass (Tas)
MHA Wilmot (Tas)
xx.xx.1903
xx.xx.1909
13.04.1910
xx.xx.1922
xx.xx.1927
xx.xx.1909
xx.02.1910
13.12.1919
xx.xx.1925
xx.xx.1934
02.05.1865
16.11.1936
71
21.
William Laird Smith
ALP
Nat
Denison (Tas)
13.04.1910
16.12.1922
15.09.1869
21.10.1942
73
22.
Charles McDonald
ALP
MLA Flinders (Qld)
Kennedy (Qld)
20.05.1893
30.03.1901
24.06.1901
13.11.1925
25.08.1860
13.11.1925
65
23.
Charles McGrath
ALP
UAP
MLA Grenville (Vic)
Ballaarat (Vic)
Ballaarat (Vic)
01.06.1904
31.05.1913
10.07.1920
01.04.1913
13.12.1919
31.07.1934
10.11.1872
31.07.1934
61
24.
Hugh Mahon
ALP
Coolgardie (WA)
Kalgoorlie (WA)
Kalgoorlie (WA)
29.03.1901
22.12.1913
13.12.1919
31.03.1913
05.05.1917
12.11.1920
06.01.1857
28.08.1931
74
25.
Dr William Maloney
ALP
Melbourne (Vic)
30.03.1904
27.08.1940
12.04.1854
29.08.1940
86
26.
James Mathews
ALP
Melbourne Ports (Vic)
12.12.1906
27.11.1931
xx.xx.1865
16.10.1934
68-69
27.
King O’Malley
ALP
Tasmania
Darwin (Tas)
29.03.1901
16.12.1903
16.12.1903
05.05.1917
3-4.07.1854
20.12.1953
99
28.
James Page
ALP
Maranoa (Qld)
30.03.1901
03.06.1921
xx.xx.1861
03.06.1921
59-60
29.
Alexander Poynton
FT
ALP
Nat
MHA Flinders (SA)
South Australia
Grey (SA)
xx.xx.1893
29.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1901
16.12.1903
16.12.1922
08.08.1853
09.01.1935
81
30.
Edward Riley
ALP
South Sydney (NSW)
13.04.1910
19.12.1931
xx.xx.1859
21.07.1943
83-84
31.
Ernest Roberts
ALP
MHA Gladstone (SA)
Adelaide (SA)
xx.xx.1896
13.06.1908
xx.07.1901
02.12.1913
21.02.1868
02.12.1913
45
32.
James Sharpe
ALP
Oxley (Qld)
31.05.1913
05.05.1917
xx.xx.1868
08.07.1935
66-67
33.
William Spence
ALP
Darling (NSW)
Darwin (Tas)
29.03.1901
30.06.1917
05.05.1917
13.12.1919
07.08.1846
13.12.1926
80
34.
Josiah Thomas
ALP
Barrier (NSW)
Senate (NSW)
Senate (NSW)
29.03.1901
01.07.1917
14.11.1925
26.03.1917
30.06.1923
20.06.1929
28.04.1863
05.02.1933
69
35.
Frank Tudor
ALP
Yarra (Vic)
30.03.1901
10.01.1922
29.01.1866
10.01.1922
55
36.
David Watkins
ALP
Newcastle (NSW)
29.03.1901
08.04.1935
05.05.1865
08.04.1935
69
37.
William Webster
ALP
Nat
MLA Moree (NSW)
Gwydir (NSW)
16.12.1903
13.12.1919
07.08.1860
10.10.1936
76
38.
John West
ALP
East Sydney (NSW)
13.04.1910
05.02.1931
27.01.1852
05.02.1931
79
39.
George Yates
ALP
Adelaide (SA)
10.01.1914
16.12.1922
13.12.1919
19.12.1931
14.05.1871
16.07.1959
88
LIBERAL PARTY MEMBERS
1.
Percy Abbott
Lib
Country
New England (NSW)
Senate (NSW)
31.05.1913
14.11.1925
03.11.1919
30.06.1929
14.05.1869
09.09.1940
71
2.
Cornelius Ahern
Lib
Indi (Vic)
31.05.1913
05.09.1914
10.07.1871
10.07.1955
84
3.
Llewellyn Atkinson
FT/Anti-Soc
Lib/Nat
Country
Wilmot (Tas)
MLC Wilmot (Tas)
12.12.1906
xx.xx.1931
12.10.1929
xx.xx.1934
18.12.1867
01.11.1945
77
4.
James Bennett
Lib
Gippsland (Vic)
31.05.1913
05.09.1914
xx.xx.1874
23.11.1951
76-77
5.
(Sir) Robert Best
Lib
MLA Fitzroy (Vic)
Senate (Vic)
Kooyong (Vic)
01.04.1889
29.03.1901
24.08.1910
01.05.1901
30.06.1910
16.12.1922
18.06.1856
27.03.1946
89
6.
James Boyd
Lib
Nat
MLA Melbourne (Vic)
Henty (Vic)
01.07.1901
31.05.1913
01.12.1908
13.12.1919
07.07.1867
12.04.1941
73
7.
(Sir) Austin Chapman
Prot
Eden-Monaro (NSW)
29.03.1901
12.01.1926
10.07.1864
12.01.1926
61
8.
Alfred Conroy
FT
Lib
Werriwa (NSW)
29.03.1901
31.05.1913
12.12.1906
05.09.1914
07.04.1864
28.11.1920
56
9.
Joseph Cook
FT
Lib/Nat
MLA Hartley (NSW)
Parramatta (NSW)
03.07.1891
30.03.1901
11.06.1901
10.12.1921
07.12.1860
30.07.1947
86
10.
Franc Falkiner
Lib
Nat
Riverina (NSW)
Hume (NSW)
31.05.1913
05.05.1917
05.09.1914
03.11.1919
17.06.1867
30.10.1929
62
11.
William Fleming
Lib
MLA Robertson (NSW)
MLA Upper Hunter (NSW)
Robertson (NSW)
03.07.1901
06.08.1904
31.05.1913
16.07.1904
28.02.1910
16.12.1922
19.05.1874
24.07.1961
87
12.
(Sir) John Forrest
Prot
WA Party
Lib/Nat
MLC (WA)
MLA Bunbury (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1883
xx.xx.1890
29.03.1901
xx.xx.1890
xx.xx.1901
02.09.1918
22.08.1847
02.09.1918
71
13.
Richard Witty Foster
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Newcastle (SA)
MLA Flinders (SA)
Wakefield (SA)
19.04.1893
03.05.1902
28.08.1909
02.05.1902
02.11.1906
17.11.1928
20.08.1856
05.01.1932
75
14.
James Fowler
ALP
Lib
Perth (WA)
29.03.1901
16.12.1922
20.06.1863
03.11.1940
77
15.
Patrick Glynn
FT
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Light (SA)
MLA Nth Adelaide (SA)
MLA Nth Adelaide (SA)
South Australia
Angas (SA)
xx.xx.1887
xx.xx.1895
xx.xx.1897
30.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1890
xx.xx.1896
xx.xx.1901
6.12.1903
13.12.1919
25.08.1855
28.19.1931
76
16.
Henry Gregory
Lib
MLA North Coolgardie (WA)
MLA Menzies (WA)
Dampier (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1897
xx.xx.1901
31.05.1913
16.11.1922
xx.xx.1901
xx.xx.1911
16.11.1922
15.11.1940
15.03.1860
15.11.1940
80
17.
(Sir) Littleton Groom
Prot
Darling Downs (Qld)
14.09.1901
19.12.1931
12.10.1929
06.11.1936
22.04.1867
06.11.1936
69
18.
Hans Irvine
Anti-Soc
Lib
MLC Nelson (Vic)
Grampians (Vic)
01.07.1901
12.12.1906
01.09.1906
05.09.1914
02.08.1856
11.07.1922
65
19.
(Sir) William Irvine
Anti-Soc
Lib/Nat
MLA Lowan (Vic)
Flinders (Vic)
01.10.1894
12.12.1906
01.06.1906
05.04.1918
06.07.1858
20.08.1943
85
20.
Eliot Johnson
FT
Lib/Nat
Lang (NSW)
16.12.1903
17.11.1928
10.04.1862
08.12.1932
70
21.
Willie Kelly
FT
Lib/Nat
Wentworth (NSW)
16.12.1903
03.11.1919
01.12.1877
27.01.1960
82
22.
William Kendell
Lib
Corio (Vic)
MLC North Eastern (Vic)
31.05.1913
01.05.1916
05.09.1914
01.10.1922
06.03.1851
20.10.1922
71
23.
John Livingston
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Victoria (SA)
MHA Victoria & Albert (SA)
Barker (SA)
xx.xx.1899
xx.xx.1902
12.12.1906
xx.xx.1902
xx.xx.1906
06.11.1922
19.09.1857
04.09.1935
77
24.
William McWilliams
FT
Ind
Franklin (Tas)
16.12.1903
17.11.1928
16.12.1922
22.10.1929
12.10.1856
22.10.1929
73
25.
Chester Manifold
Prot
Corangamite (Vic)
29.03.1901
31.05.1913
23.11.1903
23.10.1918
10.02.1867
30.10.1918
51
26.
Walter Massy-Greene
Lib
Nat
Richmond (NSW)
Senate (NSW)
Senate (NSW)
13.04.1910
17.10.1923
01.07.1926
16.12.1922
13.11.1925
30.06.1938
06.11.1874
16.11.1952
78
27.
Richard Orchard
Lib
Nepean (NSW)
31.05.1913
03.11.1919
14.10.1871
24.07.1942
70
28.
Albert Palmer
Anti-Soc
Lib/Nat
Echuca (Vic)
12.12.1906
14.08.1919
xx.xx.1859
14.08.1919
59-60
29.
Robert Patten
Lib
MLC (NSW)
Hume (NSW)
21.07.1908
31.05.1913
28.02.1910
26.03.1917
xx.xx.1859
17.09.1940
80-81
30.
Henry Pigott
Lib/Nat
Calare (NSW)
31.05.1913
13.12.1919
02.10.1866
08.07.1949
82
31.
Arthur Rodgers
Lib
Nat
Wannon (Vic)
31.05.1913
14.11.1925
16.12.1922
12.10.1929
20.03.1876
04.10.1936
60
32.
(Sir) Granville Ryrie
Lib
North Sydney (NSW)
Warringah (NSW)
11.03.1911
16.12.1922
16.12.1922
13.04.1927
01.07.1865
02.10.1937
72
33.
Sydney Sampson
Ind Prot
Lib/Nat
Wimmera (Vic)
12.12.1906
13.12.1919
xx.xx.1863
24.03.1948
84-85
34.
Hugh Sinclair
Anti-Soc
Lib/Nat
Moreton (Qld)
12.12.1906
03.11.1919
06.06.1864
03.08.1926
62
35.
Bruce Smith
FT
Anti-Soc
Lib/Nat
MLA Gundagi (NSW)
MLA Glebe (NSW)
Parkes (NSW)
23.11.1882
18.03.1889
29.03.1901
08.04.1884
25.06.1894
13.12.1919
28.06.1851
15.08.1937
86
36.
Jacob Stumm
Lib
MLA Gympie (Qld)
Lilley (Qld)
28.03.1896
31.05.1913
11.03.1899
26.03.1917
26.08.1853
23.01.1921
67
37.
John Thomson
Prot
MLA Manning (NSW)
Cowper (NSW)
12.12.1906
13.12.1919
xx.xx.1862
14.07.1934
71-72
38.
Agar Wynne
Ind
Liberal
MLC Western (Vic)
Balaclava (Vic)
MLA St Kilda (Vic)
01.11.1888
12.12.1906
01.11.1917
01.11.1903
30.07.1914
01.09.1920
15.07.1850
12.05.1934
83

 

Print Friendly, PDF & Email