House Of Representatives Members – 6th Parliament 1914-1917

This is the full list of members who served in the sixth House of Representatives from 1914 until 1917.

In a 75-member chamber, the Liberal Party lost its majority at the September 5, 1914 double dissolution election, bringing Prime Minister Joseph Cook’s government to an end after just 14 months. Andrew Fisher became prime minister for the third time. The ALP won 42 seats (+5) to the Liberal Party’s 32 (-6). There was one independent Labor member (George Wise).

The ALP polled 50.89% of the primary vote, an increase of 2.42%. The Liberal Party polled 47.21%, a decrease of 1.73%.

In 1915, following Fisher’s resignation and posting to England as High Commissioner, William Morris Hughes became leader of the ALP and Prime Minister. In 1916, Hughes held a plebiscite on conscription for service in the war. The plebiscite was narrowly rejected. Hughes and his supporters walked out of the Caucus and were expelled from the ALP. Frank Tudor was elected leader of the ALP.

Hughes called his group of defectors the National Labor Party. He stayed in office as prime minister of a minority government, supported by the Liberal Party. In early 1917, the National Labor Party merged with the Liberal Party, which was renamed the Nationalist Party. Joseph Cook stood aside as leader, as he had done for Deakin during Fusion in 1909-10, and Hughes became leader and remained prime minister. At the May 1917 general election, the Nationalists won a landslide victory against the remnants of the ALP.

There were four by-elections in the 6th Parliament:

  • Bendigo – 1915 – John Arthur (ALP) died and was replaced by Alfred Hampson (ALP)
  • Grampians – 1915 – Edward Jolley (ALP) died and the seat was won by the Liberal Party’s Carty Salmon
  • Dalley – 1915 – Robert Howe (ALP) died and was replaced by William Mahony (ALP)
  • Wide Bay – 1915 – Andrew Fisher (ALP) resigned and the seat was won by the Liberal Party’s Ernest Corser

The first table below shows the state-by-state breakdown of the election results. The second table shows the state-by-state breakdown of the House in 1917, following the ALP Split. The third table lists the 79 members who served in the 6th House of Representatives, 75 elected at the general election in 1913, plus four who entered via by-elections. George Wise, elected as an Independent Labor candidate, joined the Nationalist Party, following the ALP split.

1914 Federal Election Results
Party NSW VIC QLD SA WA TAS Totals
AUSTRALIAN LABOR PARTY
14
12
7
4
2
3
42
LIBERAL PARTY
13
8
3
3
3
2
32
INDEPENDENT LABOR
1
1
TOTALS
27
21
10
7
5
5
75

 

House of Representatives 1917 (following ALP Split)
Party NSW VIC QLD SA WA TAS Totals
AUSTRALIAN LABOR PARTY
7
11
5
1
1
1
26
NATIONAL LABOR (Nat)
7
1
3
1
2
14
LIBERAL PARTY (Nat)
13
10
4
3
3
2
35
TOTALS
27
21
10
7
5
5
75

 

Members of the 6th House of Representatives 1914-1917
No. Name Party Seat Term Began Term
Ended
Birth Death Age
AUSTRALIAN LABOR PARTY MEMBERS
1.
Frank Anstey
ALP
MLA East Bourke (Vic)
MLA Brunswick (Vic)
Bourke (Vic)
01.10.1902
01.06.1904
13.04.1910
01.05.1904
01.02.1910
07.08.1934
18.08.1865
31.10.1940
75
2.
John Arthur
ALP
Bendigo (Vic)
31.05.1913
09.12.1914
15.08.1875
09.12.1914
39
3.
Frank Brennan
ALP
Batman (Vic)
08.02.1911
15.09.1934
19.12.1931
31.10.1949
xx.xx.1873
06.11.1950
76-77
4.
George Burns
ALP
MHA (Tas)
Illawarra (NSW)
xx.xx.1903
31.05.1913
xx.xx.1906
05.05.1917
19.04.1869
15.08.1932
63
5.
James Catts
ALP
Cook (NSW)
12.12.1906
16.12.1922
12.08.1877
26.11.1951
74
6.
Matthew Charlton
ALP
MLA Waratah (NSW)
MLA Northumberland (NSW)
Hunter (NSW)
05.12.1903
06.08.1904
13.04.1910
16.07.1904
28.02.1910
09.10.1928
15.03.1866
08.12.1948
82
7.
James Fenton
ALP
UAP
Maribyrnong (Vic)
13.04.1910
15.09.1934
04.02.1864
02.12.1950
86
8.
William Finlayson
ALP
Brisbane (Qld)
MLC (Qld)
13.04.1910
xx.xx.1920
13.12.1919
xx.xx.1922
xx.xx.1867
15.01.1955
87-88
9.
Andrew Fisher
ALP
MLA Gympie (Qld)
MLA Gympie (Qld)
Wide Bay (Qld)
25.05.1893
25.03.1899
30.03.1901
11.04.1896
09.05.1901
11.12.1915
29.08.1862
22.10.1928
66
10.
Alfred Hampson
ALP
MLA Bendigo (Vic)
Bendigo (Vic)
01.06.1911
06.02.1915
01.01.1915
05.05.1917
15.09.1864
19.05.1924
59
11.
Joseph Hannan
ALP
Fawkner (Vic)
MLA Albert Park
Senate (Vic)
31.05.1913
01.06.1918
22.07.1924
05.05.1917
01.10.1919
13.11.1925
xx.xx.1873
14.03.1943
69-70
12.
William Higgs
ALP
Ind
Nat
MLA Fortitude Valley (Qld)
Senate (Qld)
Capricornia (Qld)
11.03.1899
30.03.1901
13.04.1910
17.07.1901
31.12.1906
15.12.1922
18.01.1862
11.06.1951
89
13.
Robert Howe
ALP
Dalley (NSW)
13.04.1910
02.04.1915
xx.xx.1861
02.04.1915
53-54
14.
Edward Jolley
ALP
Grampians (Vic)
05.09.1914
01.01.1915
xx.xx.1874
01.01.1915
40-41
15.
Hugh Mahon
ALP
Coolgardie (WA)
Kalgoorlie (WA)
Kalgoorlie (WA)
29.03.1901
22.12.1913
13.12.1919
31.03.1913
05.05.1917
12.11.1920
06.01.1857
28.08.1931
74
16.
William Mahony
ALP
Dalley (NSW)
06.05.1915
18.01.1927
xx.xx.1877
28.08.1962
84-85
17.
Dr William Maloney
ALP
Melbourne (Vic)
30.03.1904
27.08.1940
12.04.1854
29.08.1940
86
18.
James Mathews
ALP
Melbourne Ports (Vic)
12.12.1906
27.11.1931
xx.xx.1865
16.10.1934
68-69
19.
Charles McDonald
ALP
MLA Flinders (Qld)
Kennedy (Qld)
20.05.1893
30.03.1901
24.06.1901
13.11.1925
25.08.1860
13.11.1925
65
20.
Charles McGrath
ALP
UAP
MLA Grenville (Vic)
Ballaarat (Vic)
Ballaarat (Vic)
01.06.1904
31.05.1913
10.07.1920
01.04.1913
13.12.1919
31.07.1934
10.11.1872
31.07.1934
61
21.
Parker Moloney
ALP
Indi (Vic)
Indi (Vic)
Hume (NSW)
13.04.1910
05.09.1914
13.12.1919
31.05.1913
05.05.1917
19.12.1931
12.08.1879
08.05.1961
81
22.
King O’Malley
ALP
Tasmania
Darwin (Tas)
29.03.1901
16.12.1903
16.12.1903
05.05.1917
3-4.07.1854
20.12.1953
99
23.
Alfred Ozanne
ALP
Corio (Vic)
13.04.1910
05.09.1914
31.05.1913
05.05.1917
xx.xx.1877
27.05.1961
83-84
24.
James Page
ALP
Maranoa (Qld)
30.03.1901
03.06.1921
xx.xx.1861
03.06.1921
59-60
25.
Edward Riley
ALP
South Sydney (NSW)
13.04.1910
19.12.1931
xx.xx.1859
21.07.1943
83-84
26.
James Sharpe
ALP
Oxley (Qld)
31.05.1913
05.05.1917
xx.xx.1868
08.07.1935
66-67
27.
Frank Tudor
ALP
Yarra (Vic)
30.03.1901
10.01.1922
29.01.1866
10.01.1922
55
28.
David Watkins
ALP
Newcastle (NSW)
29.03.1901
08.04.1935
05.05.1865
08.04.1935
69
29.
John West
ALP
East Sydney (NSW)
13.04.1910
05.02.1931
27.01.1852
05.02.1931
79
30.
George Yates
ALP
Adelaide (SA)
10.01.1914
16.12.1922
13.12.1919
19.12.1931
14.05.1871
16.07.1959
88
ALP / NATIONAL LABOR / NATIONALIST PARTY MEMBERS
1.
William Archibald
ALP
Nat
MHA Port Adelaide (SA)
Hindmarsh (SA)
xx.xx.1893
13.04.1910
xx.xx.1910
13.12.1919
03.06.1850
28.06.1926
76
2.
Frederick Bamford
ALP
Herbert (Qld)
30.03.1901
03.10.1925
11.02.1849
10.09.1934
85
3.
Reginald Burchell
ALP
Nat
Fremantle (WA)
31.05.1913
06.11.1922
20.05.1883
20.06.1955
72
4.
Ernest Carr
ALP
Macquarie (NSW)
MLA Cumberland (NSW)
12.12.1906
20.03.1920
17.02.1922
05.05.1917
28.09.1875
17.09.1956
80
5.
John Chanter
Prot
ALP
Nat
MLA Murray (NSW)
MLA Deniliquin (NSW)
Riverina (NSW)
Riverina (NSW)
Riverina (NSW)
29.10.1885
17.07.1894
29.03.1901
18.05.1904
05.09.1914
25.06.1894
11.06.1901
16.12.1903
31.05.1913
16.12.1922
11.02.1845
09.03.1931
86
6.
George Dankel
ALP
MHA Torrens (SA)
Boothby (SA)
xx.xx.1905
31.05.1913
xx.xx.1912
26.03.1917
06.03.1864
31.05.1926
62
7.
William Morris Hughes
ALP
ALP
Nat
UAP
Lib
MLA Syd-Lang (NSW)
West Sydney (NSW)
Bendigo (Vic)
North Sydney (NSW)
Bradfield (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
11.06.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
28.10.1952
25.09.1862
28.10.1952
90
8.
Jens Jensen
Ind
ALP
ALP
Nat
MHA George Town (Tas)
MHA Wilmot (Tas)
Bass (Tas)
MHA Bass (Tas)
MHA Wilmot (Tas)
xx.xx.1903
xx.xx.1909
13.04.1910
xx.xx.1922
xx.xx.1927
xx.xx.1909
xx.02.1910
13.12.1919
xx.xx.1925
xx.xx.1934
02.05.1865
16.11.1936
71
9.
John Lynch
ALP
Nat Labor
Nat
Werriwa (NSW)
05.09.1914
13.12.1919
xx.xx.1862
15.06.1941
78-79
10.
Alexander Poynton
FT
ALP
Nat
MHA Flinders (SA)
South Australia
Grey (SA)
xx.xx.1893
29.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1901
16.12.1903
16.12.1922
08.08.1853
09.01.1935
81
11.
William Laird Smith
ALP
Nat
Denison (Tas)
13.04.1910
16.12.1922
15.09.1869
21.10.1942
73
12.
William Spence
ALP
Darling (NSW)
Darwin (Tas)
29.03.1901
30.06.1917
05.05.1917
13.12.1919
07.08.1846
13.12.1926
80
13.
Josiah Thomas
ALP
Barrier (NSW)
Senate (NSW)
Senate (NSW)
29.03.1901
01.07.1917
14.11.1925
26.03.1917
30.06.1923
20.06.1929
28.04.1863
05.02.1933
69
14.
William Webster
ALP
Nat
MLA Moree (NSW)
Gwydir (NSW)
16.12.1903
13.12.1919
07.08.1860
10.10.1936
76
LIBERAL PARTY / NATIONALIST PARTY MEMBERS
1.
Percy Abbott
Lib
Country
New England (NSW)
Senate (NSW)
31.05.1913
14.11.1925
03.11.1919
30.06.1929
14.05.1869
09.09.1940
71
2.
Llewellyn Atkinson
FT/Anti-Soc
Lib/Nat
Country
Wilmot (Tas)
MLC Wilmot (Tas)
12.12.1906
xx.xx.1931
12.10.1929
xx.xx.1934
18.12.1867
01.11.1945
77
3.
(Sir) Robert Best
Lib
MLA Fitzroy (Vic)
Senate (Vic)
Kooyong (Vic)
01.04.1889
29.03.1901
24.08.1910
01.05.1901
30.06.1910
16.12.1922
18.06.1856
27.03.1946
89
4.
James Boyd
Lib
Nat
MLA Melbourne (Vic)
Henty (Vic)
01.07.1901
31.05.1913
01.12.1908
13.12.1919
07.07.1867
12.04.1941
73
5.
(Sir) Austin Chapman
Prot
Eden-Monaro (NSW)
29.03.1901
12.01.1926
10.07.1864
12.01.1926
61
6.
Joseph Cook
FT
Lib/Nat
MLA Hartley (NSW)
Parramatta (NSW)
03.07.1891
30.03.1901
11.06.1901
10.12.1921
07.12.1860
30.07.1947
86
7.
Edward Corser
Lib/Nat
MLA Maryborough (Qld)
Wide Bay (Qld)
12.10.1909
11.12.1915
21.05.1915
31.07.1928
xx.xx.1852
31.07.1928
75-76
8.
William Fleming
Lib
MLA Robertson (NSW)
MLA Upper Hunter (NSW)
Robertson (NSW)
03.07.1901
06.08.1904
31.05.1913
16.07.1904
28.02.1910
16.12.1922
19.05.1874
24.07.1961
87
9.
(Sir) John Forrest
Prot
WA Party
Lib/Nat
MLC (WA)
MLA Bunbury (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1883
xx.xx.1890
29.03.1901
xx.xx.1890
xx.xx.1901
02.09.1918
22.08.1847
02.09.1918
71
10.
Richard Witty Foster
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Newcastle (SA)
MLA Flinders (SA)
Wakefield (SA)
19.04.1893
03.05.1902
28.08.1909
02.05.1902
02.11.1906
17.11.1928
20.08.1856
05.01.1932
75
11.
James Fowler
ALP
Lib
Perth (WA)
29.03.1901
16.12.1922
20.06.1863
03.11.1940
77
12.
Patrick Glynn
FT
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Light (SA)
MLA Nth Adelaide (SA)
MLA Nth Adelaide (SA)
South Australia
Angas (SA)
xx.xx.1887
xx.xx.1895
xx.xx.1897
30.03.1901
16.12.1903
xx.xx.1890
xx.xx.1896
xx.xx.1901
6.12.1903
13.12.1919
25.08.1855
28.19.1931
76
13.
Henry Gregory
Lib
MLA North Coolgardie (WA)
MLA Menzies (WA)
Dampier (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1897
xx.xx.1901
31.05.1913
16.11.1922
xx.xx.1901
xx.xx.1911
16.11.1922
15.11.1940
15.03.1860
15.11.1940
80
14.
(Sir) Littleton Groom
Prot
Darling Downs (Qld)
14.09.1901
19.12.1931
12.10.1929
06.11.1936
22.04.1867
06.11.1936
69
15.
(Sir) William Irvine
Anti-Soc
Lib/Nat
MLA Lowan (Vic)
Flinders (Vic)
01.10.1894
12.12.1906
01.06.1906
05.04.1918
06.07.1858
20.08.1943
85
16.
Eliot Johnson
FT
Lib/Nat
Lang (NSW)
16.12.1903
17.11.1928
10.04.1862
08.12.1932
70
17.
Willie Kelly
FT
Lib/Nat
Wentworth (NSW)
16.12.1903
03.11.1919
01.12.1877
27.01.1960
82
18.
John Livingston
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Victoria (SA)
MHA Victoria & Albert (SA)
Barker (SA)
xx.xx.1899
xx.xx.1902
12.12.1906
xx.xx.1902
xx.xx.1906
06.11.1922
19.09.1857
04.09.1935
77
19.
Chester Manifold
Prot
Corangamite (Vic)
29.03.1901
31.05.1913
23.11.1903
23.10.1918
10.02.1867
30.10.1918
51
20.
Walter Massy-Greene
Lib
Nat
Richmond (NSW)
Senate (NSW)
Senate (NSW)
13.04.1910
17.10.1923
01.07.1926
16.12.1922
13.11.1925
30.06.1938
06.11.1874
16.11.1952
78
21.
William McWilliams
FT
Ind
Franklin (Tas)
16.12.1903
17.11.1928
16.12.1922
22.10.1929
12.10.1856
22.10.1929
73
22.
Richard Orchard
Lib
Nepean (NSW)
31.05.1913
03.11.1919
14.10.1871
24.07.1942
70
23.
Albert Palmer
Anti-Soc
Lib/Nat
Echuca (Vic)
12.12.1906
14.08.1919
xx.xx.1859
14.08.1919
59-60
24.
Robert Patten
Lib
MLC (NSW)
Hume (NSW)
21.07.1908
31.05.1913
28.02.1910
26.03.1917
xx.xx.1859
17.09.1940
80-81
25.
Henry Pigott
Lib/Nat
Calare (NSW)
31.05.1913
13.12.1919
02.10.1866
08.07.1949
82
26.
Arthur Rodgers
Lib
Nat
Wannon (Vic)
31.05.1913
14.11.1925
16.12.1922
12.10.1929
20.03.1876
04.10.1936
60
27.
(Sir) Granville Ryrie
Lib
North Sydney (NSW)
Warringah (NSW)
11.03.1911
16.12.1922
16.12.1922
13.04.1927
01.07.1865
02.10.1937
72
28.
Dr Carty Salmon
Prot
MLA Talbot/Avoca (Vic)
Laanecoorie (Vic)
Grampians (Vic)
01.05.1894
29.03.1901
20.02.1915
01.05.1901
23.04.1913
15.09.1917
27.07.1860
15.09.1917
57
29.
Sydney Sampson
Ind Prot
Lib/Nat
Wimmera (Vic)
12.12.1906
13.12.1919
xx.xx.1863
24.03.1948
84-85
30.
Hugh Sinclair
Anti-Soc
Lib/Nat
Moreton (Qld)
12.12.1906
03.11.1919
06.06.1864
03.08.1926
62
31.
Bruce Smith
FT
Anti-Soc
Lib/Nat
MLA Gundagi (NSW)
MLA Glebe (NSW)
Parkes (NSW)
23.11.1882
18.03.1889
29.03.1901
08.04.1884
25.06.1894
13.12.1919
28.06.1851
15.08.1937
86
32.
Jacob Stumm
Lib
MLA Gympie (Qld)
Lilley (Qld)
28.03.1896
31.05.1913
11.03.1899
26.03.1917
26.08.1853
23.01.1921
67
33.
John Thomson
Prot
MLA Manning (NSW)
Cowper (NSW)
12.12.1906
13.12.1919
xx.xx.1862
14.07.1934
71-72
34.
William Watt
FT
Ind
MLA Nth Melb (Vic)
MLA Nth Melb (Vic)
MLA Essendon (Vic
Balaclava (Vic)
01.10.1897
01.10.1902
01.06.1904
05.09.1914
01.10.1900
01.05.1904
01.07.1914
05.07.1929
23.11.1871
13.09.1946
74
INDEPENDENT LABOR MEMBER
1.
George Wise
Prot
Ind
Ind Labor
Nat
Gippsland (Vic)
12.12.1906
05.09.1914
31.05.1913
16.12.1922
01.07.1853
31.07.1950
97

 

Print Friendly, PDF & Email