House Of Representatives Members – 9th Parliament 1922-1925

This is the full list of members who served in the ninth House of Representatives from 1922 until 1925.

In a 75-member chamber, the Nationalist Party government of Prime Minister William Morris Hughes lost its majority at the December 16, 1922 election, winning 26 (-11) seats to the ALP’s 29 (+3). The Country Party won 14 seats and the balance of power in the House. There were five Liberal Party members from South Australia and Victoria, who were Nationalists but anti-Hughes. One independent was elected.

The ALP polled 42.30% of the primary vote, a loss of 0.19%. The Nationalists polled 35.23% (-9.85%), whilst the Country Party secured 3.30%.

Seven weeks after the election, Hughes was replaced as prime minister by Stanley Melbourne Bruce. The Country Party demanded that Hughes be replaced in return for their agreement to form a Coalition government. The coalition arrangement has endured ever since. The Country Party leader, Earle Page, effectively took on the role of Deputy Prime Minister, even though that term was not used officially until the 1960s. The government became known as the Bruce-Page government. The Liberal Party dissolved after Hughes was removed, its members rejoining the Nationalists.

The 1922 election was the last conducted with non-compulsory voting.

There were no by-elections in the Ninth Parliament. Accordingly, the table below shows 76 members. This was the first parliament in which no by-elections took place. Subsequently, there were no by-elections in the 18th Parliament (1946-49), 19th Parliament (1949-51) and the 43rd Parliament (2010-13).

The first table shows the state-by-state breakdown of the House following the 1917 election.

The second table lists the 76 members who served in the 8th House of Representatives. *The Northern Territory member had voting rights only for matters affecting the territory and is therefore excluded from the calculations of party strength in the House.

1922 Federal Election Results
Party NSW VIC QLD SA WA TAS NT Totals
AUSTRALIAN LABOR PARTY
13
8
2
4
1
1
1*
29
NATIONALIST PARTY
11
5
7
1
2
26
COUNTRY PARTY
4
5
1
2
2
14
LIBERAL PARTY (SA, VIC – 1922)
2
3
5
INDEPENDENTS
1
1
TOTALS
28
20
10
7
5
5
-*
75

 

Members of the 9th House of Representatives 1922-1925
No. Name Party Seat Term Began Term
Ended
Birth Death Age
AUSTRALIAN LABOR PARTY MEMBERS
1.
Frank Anstey
ALP
MLA East Bourke (Vic)
MLA Brunswick (Vic)
Bourke (Vic)
01.10.1902
01.06.1904
13.04.1910
01.05.1904
01.02.1910
07.08.1934
18.08.1865
31.10.1940
75
2.
Arthur Blakeley
ALP
Darling (NSW)
05.05.1917
15.09.1934
03.07.1886
27.06.1972
85
3.
Frank Brennan
ALP
Batman (Vic)
08.02.1911
15.09.1934
19.12.1931
31.10.1949
xx.xx.1873
06.11.1950
76-77
4.
Matthew Charlton
ALP
MLA Waratah (NSW)
MLA Northumberland (NSW)
Hunter (NSW)
05.12.1903
06.08.1904
13.04.1910
16.07.1904
28.02.1910
09.10.1928
15.03.1866
08.12.1948
82
5.
Percy Coleman
ALP
Reid (NSW)
16.12.1922
19.12.1931
23.10.1892
25.05.1934
41
6.
Lucien (Lou) Cunningham
ALP
Gwydir (NSW)
MLA Coogee (NSW)
13.12.1919
12.10.1929
10.05.1941
14.11.1925
19.12.1931
23.03.1948
04.06.1889
23.03.1948
58
7.
Frank Forde
ALP
MLA Rockhampton (Qld)
Capricornia (Qld)
MLA Flinders (Qld)
12.05.1917
16.12.1922
12.03.1955
05.10.1922
28.09.1946
03.08.1957
18.07.1890
28.01.1983
92
8.
James Fenton
ALP
UAP
Maribyrnong (Vic)
13.04.1910
15.09.1934
04.02.1864
02.12.1950
86
9.
Moses Gabb
ALP
Angas (SA)
13.12.1919
12.10.1929
14.11.1925
07.08.1934
21.11.1882
06.03.1951
68
10.
Albert Green
ALP
MLA Kalgoorlie (WA)
MLA Kalgoorlie (WA)
Kalgoorlie (WA)
xx.xx.1911
xx.10.1914
16.12.1922
xx.12.1913
xx.03.1921
02.10.1940
21.12.1869
02.10.1940
70
11.
Andrew Lacey
ALP
Grey (SA)
MLA Port Pirie (SA)
16.12.1922
xx.xx.1933
09.12.1931
24.08.1946
19.10.1887
24.08.1946
58
12.
William Lambert
ALP
West Sydney (NSW)
03.09.1921
06.09.1928
24.03.1881
06.09.1928
47
13.
Bert Lazzarini
ALP
Werriwa (NSW)
13.12.1919
15.09.1934
19.12.1931
01.10.1952
08.09.1884
02.10.1952
68
14.
William Mahony
ALP
Dalley (NSW)
06.05.1915
18.01.1927
xx.xx.1877
28.08.1962
84-85
15.
Norman Makin
ALP
Hindmarsh (SA)
Sturt (SA)
Bonython (SA)
13.12.1919
29.05.1954
10.12.1955
14.08.1946
10.12.1955
01.11.1963
31.03.1889
20.07.1982
93
16.
Dr William Maloney
ALP
Melbourne (Vic)
30.03.1904
27.08.1940
12.04.1854
29.08.1940
86
17.
James Mathews
ALP
Melbourne Ports (Vic)
12.12.1906
27.11.1931
xx.xx.1865
16.10.1934
68-69
18.
Charles McDonald
ALP
MLA Flinders (Qld)
Kennedy (Qld)
20.05.1893
30.03.1901
24.06.1901
13.11.1925
25.08.1860
13.11.1925
65
19.
Frederick McDonald
ALP
Barton (NSW)
16.12.1922
14.11.1925
xx.xx.1872
xx.04.1926
53-54
20.
Charles McGrath
ALP
UAP
MLA Grenville (Vic)
Ballaarat (Vic)
Ballaarat (Vic)
01.06.1904
31.05.1913
10.07.1920
01.04.1913
13.12.1919
31.07.1934
10.11.1872
31.07.1934
61
21.
John McNeill
ALP
Wannon (Vic)
16.12.1922
12.10.1929
14.11.1925
19.12.1931
xx.xx.1868
14.06.1943
74-75
22.
Parker Moloney
ALP
Indi (Vic)
Indi (Vic)
Hume (NSW)
13.04.1910
05.09.1914
13.12.1919
31.05.1913
05.05.1917
19.12.1931
12.08.1879
08.05.1961
81
23.
Harold (“HG”) Nelson
ALP
Northern Territory (NT)
16.12.1922
15.09.1934
21.12.1881
26.04.1947
65
24.
David O’Keefe
ALP
Senate (Tas)
Senate (Tas)
Denison (Tas)
MHA (Tas)
29.03.1901
01.07.1910
16.12.1922
xx.xx.1934
31.12.1906
30.06.1920
14.11.1925
21/07/1943
21.08.1864
21.07.1943
78
25.
Edward Charles Riley
ALP
Cook (NSW)
16.12.1922
15.09.1934+
09.08.1892
09.06.1969
76
26.
Edward Riley
ALP
South Sydney (NSW)
13.04.1910
19.12.1931
xx.xx.1859
21.07.1943
83-84
27.
James Scullin
ALP
Corangamite (Vic)
Yarra (Vic)
13.04.1910
18.02.1922
31.05.1913
10.12.1949
18.09.1876
28.01.1953
76
28.
David Watkins
ALP
Newcastle (NSW)
29.03.1901
08.04.1935
05.05.1865
08.04.1935
69
29.
John West
ALP
East Sydney (NSW)
13.04.1910
05.02.1931
27.01.1852
05.02.1931
79
30.
George Yates
ALP
Adelaide (SA)
10.01.1914
16.12.1922
13.12.1919
19.12.1931
14.05.1871
16.07.1959
88
NATIONALIST PARTY MEMBERS
1.
Frederick Bamford
ALP
Nat
Herbert (Qld)
30.03.1901
03.10.1925
11.02.1849
10.09.1934
85
2.
James Bayley
Nat
Oxley (Qld)
MLA Wynnum (Qld)
05.05.1917
29.04.1933
19.12.1931
10.05.1935
26.03.1882
14.01.1968
85
3.
Eric Bowden
Anti-Soc
Lib
Nat
Nepean (NSW)
Nepean (NSW)
Parramatta (NSW)
12.12.1906
13.12.1919
16.12.1922
13.04.1910
16.12.1922
12.12.1929
30.09.1871
13.02.1931
59
4.
Stanley Melbourne Bruce
Nat
Flinders (Vic)
Flinders (Vic)
House of Lords
11.05.1918
19.12.1931
xx.xx.1947
12.10.1929
11.11.1933
25.08.1967
15.04.1883
25.08.1967
84
5.
(Sir) Donald Cameron
Nat
Brisbane (Qld)
Lilley (Qld)
13.12.1919
15.09.1934
19.12.1931
21.09.1937
19.11.1879
19.11.1960
81
6.
(Sir) Austin Chapman
Prot
Eden-Monaro (NSW)
29.03.1901
12.01.1926
10.07.1864
12.01.1926
61
7.
Edward Corser
Lib/Nat
MLA Maryborough (Qld)
Wide Bay (Qld)
12.10.1909
11.12.1915
21.05.1915
31.07.1928
xx.xx.1852
31.07.1928
75-76
8.
Frederick Francis
Ind Nat
Nat
Henty (Vic)
13.12.1919
03.10.1925
xx.xx.1881
15.08.1949
67-68
9.
(Sir) Josiah Francis
Nat/UAP
Liberal
Moreton (Qld)
16.12.1922
04.11.1955
28.03.1890
22.02.1964
73
10.
Sydney Gardner
Nat/UAP
Robertson (NSW)
16.12.1922
21.09.1940
09.06.1884
23.06.1965
81
11.
(Sir) Littleton Groom
Prot
Lib
Nat
Darling Downs (Qld)
14.09.1901
19.12.1931
12.10.1929
06.11.1936
22.04.1867
06.11.1936
69
12.
(Sir) Neville Howse
Nat
Calare (NSW)
16.12.1922
12.10.1929
26.10.1863
19.09.1930
66
13.
William Morris Hughes
ALP
ALP
Nat
UAP
Lib
MLA Syd-Lang (NSW)
West Sydney (NSW)
Bendigo (Vic)
North Sydney (NSW)
Bradfield (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
11.06.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
28.10.1952
25.09.1862
28.10.1952
90
14.
Geoffry Hurry
Nat
Bendigo (Vic)
16.12.1922
12.10.1929
15.09.1868
07.02.1951
82
15.
Syd Jackson
Nat
Bass (Tas)
13.12.1919
12.10.1929
06.06.1889
28.02.1941
51
16.
(Sir) Eliot Johnson
FT
Lib/Nat
Lang (NSW)
16.12.1903
17.11.1928
10.04.1862
08.12.1932
70
17.
John Lister
Nat
Corio (Vic)
05.05.1917
12.10.1929
13.05.1875
04.10.1935
60
18.
George Mackay
Lib
Nat
UAP
MLA Gympie (Qld)
Lilley (Qld)
27.04.1912
05.05.1917
22.05.1915
07.08.1934
20.03.1872
05.11.1961
89
19.
Edward Mann
Nat/Ind
Perth (WA)
16.12.1922
12.10.1929
11.08.1874
15.11.1951
77
20.
Arthur Manning
Nat
MLA Albury (NSW)
Macquarie (NSW)
14.04.1917
16.12.1922
18.02.1920
17.11.1928
01.01.1872
03.04.1947
75
21.
Walter Marks
Nat
Ind
UAP
Wentworth (NSW)
13.12.1919
19.12.1931
06.06.1875
31.03.1951
75
22.
Charles Marr
Nat
UAP
Parkes (NSW)
13.12.1919
12.10.1929
23.03.1880
20.10.1960
80
23.
George Maxwell
Nat
UAP
Fawkner (Vic)
05.05.1917
25.06.1935
30.04.1859
25.06.1935
76
24.
Herbert Pratten
Nat
Senate (NSW)
Parramatta (NSW)
Martin (NSW)
01.07.1917
10.12.1921
16.12.1922
23.11.1921
16.12.1922
07.05.1928
07.05.1865
07.05.1928
63
25.
(Sir) Granville Ryrie
Lib
Nat
North Sydney (NSW)
Warringah (NSW)
11.03.1911
16.12.1922
16.12.1922
13.04.1927
01.07.1865
02.10.1937
72
26.
Alfred Seabrook
Nat
Franklin (Tas)
MHA Franklin (Tas)
16.12.1922
xx.xx.1931
17.11.1928
xx.xx.1934
05.04.1867
11.06.1939
72
LIBERAL PARTY / LIBERAL UNION PARTY MEMBERS (VIC/SA)
1.
Malcolm Cameron
Lib/Nat/UAP
Barker (SA)
16.12.1922
07.08.1934
12.07.1873
01.03.1935
61
2.
Jack Duncan-Hughes
Liberal
Nat
UAP
Boothby (SA)
Senate (SA)
Wakefield (SA)
16.12.1922
19.12.1931
29.09.1940
17.11.1928
30.06.1938
21.08.1943
01.09.1882
13.08.1962
79
3.
Richard Witty Foster
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Newcastle (SA)
MHA Flinders (SA)
Wakefield (SA)
19.04.1893
03.05.1902
28.08.1909
02.05.1902
02.11.1906
17.11.1928
20.08.1856
05.01.1932
75
4.
John Latham
Liberal
Kooyong (Vic)
16.12.1922
15.09.1934
26.08.1877
25.07.1964
86
5.
William Watt
FT
Ind
Nat
MLA Nth Melb (Vic)
MLA Nth Melb (Vic)
MLA Essendon (Vic)
Balaclava (Vic)
01.10.1897
01.10.1902
01.06.1904
05.09.1914
01.10.1900
01.05.1904
01.07.1914
05.07.1929
23.11.1871
13.09.1946
74
“COUNTRY” PARTY MEMBERS
1.
Llewellyn Atkinson
FT/Anti-Soc
Lib/Nat
Country
Wilmot (Tas)
MLC Wilmot (Tas)
12.12.1906
xx.xx.1931
12.10.1929
xx.xx.1934
18.12.1867
01.11.1945
77
2.
Robert Cook
VFU
Country
Indi (Vic)
13.12.1919
09.10.1928
18.08.1867
21.05.1930
63
3.
William Gibson
VFU
Country
Corangamite (Vic)
14.12.1918
19.12.1931
12.10.1929
07.08.1934
19.05.1869
22.05.1955
86
4.
Roland Green
Country
Richmond (NSW)
16.12.1922
23.10.1937
29.10.1885
27.04.1947
61
5.
Henry Gregory
Lib
Nat
Country
MLA North Coolgardie (WA)
MLA Menzies (WA)
Dampier (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1897
xx.xx.1901
31.05.1913
16.11.1922
xx.xx.1901
xx.xx.1911
16.11.1922
15.11.1940
15.03.1860
15.11.1940
80
6.
William Hill
VFU
Country
Echuca (Vic)
20.09.1919
07.08.1934
14.04.1866
15.11.1939
73
7.
James Hunter
Country
Maranoa (Qld)
30.07.1921
27.08.1940
04.07.1882
27.10.1968
86
8.
William Killen
Country
Riverina (NSW)
16.12.1922
27.11.1931
xx.xx.1860
20.02.1939
78-79
9.
Dr (Sir) Earle Page
F&S
Country
Cowper (NSW)
13.12.1919
09.12.1961
08.08.1880
20.12.1961
81
10.
Thomas Paterson
Country
Gippsland (Vic)
16.12.1922
07.07.1943
20.11.1882
24.01.1952
69
11.
Jack Prowse
F&S
Country
Swan (WA)
Forrest (WA)
13.12.1919
16.12.1922
16.12.1922
21.08.1943
16.06.1871
20.05.1944
72
12.
Percy Stewart
VFU
Country
Ind
MLA Swan Hill (Vic)
01.11.1917
13.12.1919
01.10.1919
14.10.1931
18.10.1885
15.10.1931
45
13.
Victor Thompson
Country
New England (NSW)
16.12.1922
21.09.1949
10.09.1885
11.05.1968
82
14.
Joshua Whitsitt
Country
MHA Darwin (Tas)
Darwin (Tas)
xx.xx.1909
16.12.1922
xx.xx.1922
03.10.1925
26.09.1869
14.09.1943
73
INDEPENDENT MEMBERS
1.
William Watson
Ind
UAP
Fremantle (WA)
16.12.1922
19.12.1931
09.10.1928
07.08.1934
22.10.1864
21.12.1938
74

 

Print Friendly, PDF & Email