House Of Representatives Members – Tenth Parliament 1925-1928

This is the full list of members who served in the tenth House of Representatives from 1925 until 1928.

In a 75-member chamber, the Nationalist Party government of Prime Minister Stanley Melbourne Bruce increased its majority at the November 14, 1925 election, winning 37 (+11) seats to the ALP’s 23 (-6). The Country Party won 13 (-1) seats and there were 2 independents.

The five anti-Hughes Liberal Party members from South Australia and Victoria returned to the Nationalists after Bruce assumed the prime ministership in 1923. Two other independents also returned to the Nationalists.

The Nationalists polled 42.46% of the primary vote, an increase of 7.23%. The ALP polled 45.04% (+2.74%), whilst the Country Party secured 10.74% (-1.82%). On a two-party-preferred basis, the Nationalists polled 53.80% to the ALP’s 46.20%. Even though the ALP improved its primary vote, it lost seats and was defeated for the fourth consecutive time since the conscription split of 1916.

The 1925 election was the first conducted with compulsory voting.

Thomas Ley (Nat) was elected to Barton (NSW) at the 1925 election. He was widely suspected of murdering his predecessor, Frederick McDonald, who claimed Ley tried to bribe him to withdraw from the ballot. Ley was suspected in the disappearance of other political rivals. Ley lost his seat in 1928 and was later convicted of murder in England. He was declared insane and died in Broadmoor Asylum in 1947.

There were five by-elections in the Tenth Parliament.

  • 1926: Eden-Monaro (NSW) – Sir Austin Chapman (Nat) died; replaced by John Perkins (Nat).
  • 1927: Dalley (NSW) – William Mahony (ALP) resigned; replaced by Ted Theodore (ALP).
  • 1927: Warringah (NSW) – Sir Granville Ryrie (Nat) resigned to become High Commissioner to London; replaced by Archdale Parkhill (Nat).
  • 1928: Martin (NSW) – Herbert Prattan (Nat) died; replaced by his son Graham Pratten (Nat).
  • 1928: Wide Bay (Qld) – Edward Corser (Nat) replaced by his son Bernard Corser (Country Party); elected unopposed.

The first table shows the state-by-state breakdown of the House following the 1925 election.

The second table lists the 81 members who served in the 10th House of Representatives, 76 elected in 1925 and 5 who entered via by-elections. *The Northern Territory member had voting rights only for matters affecting the territory and is therefore excluded from the calculations of party strength in the House.

1925 Federal Election Results
Party NSW VIC QLD SA WA TAS NT Totals
AUSTRALIAN LABOR PARTY
11
7
1
3
1
1*
23
NATIONALIST PARTY
12
8
8
4
1
4
37
COUNTRY PARTY
5
4
1
2
1
13
INDEPENDENTS
1
1
2
TOTALS
28
20
10
7
5
5
-*
75

 

Members of the 10th House of Representatives 1925-1928
No. Name Party Seat Term Began Term
Ended
Birth Death Age
AUSTRALIAN LABOR PARTY MEMBERS
1.
Frank Anstey
ALP
MLA East Bourke (Vic)
MLA Brunswick (Vic)
Bourke (Vic)
01.10.1902
01.06.1904
13.04.1910
01.05.1904
01.02.1910
07.08.1934
18.08.1865
31.10.1940
75
2.
Arthur Blakeley
ALP
Darling (NSW)
05.05.1917
15.09.1934
03.07.1886
27.06.1972
85
3.
Frank Brennan
ALP
Batman (Vic)
08.02.1911
15.09.1934
19.12.1931
31.10.1949
xx.xx.1873
06.11.1950
76-77
4.
Matthew Charlton
ALP
MLA Waratah (NSW)
MLA Northumberland (NSW)
Hunter (NSW)
05.12.1903
06.08.1904
13.04.1910
16.07.1904
28.02.1910
09.10.1928
15.03.1866
08.12.1948
82
5.
Percy Coleman
ALP
Reid (NSW)
16.12.1922
19.12.1931
23.10.1892
25.05.1934
41
6.
Frank Forde
ALP
MLA Rockhampton (Qld)
Capricornia (Qld)
MLA Flinders (Qld)
12.05.1917
16.12.1922
12.03.1955
05.10.1922
28.09.1946
03.08.1957
18.07.1890
28.01.1983
92
7.
James Fenton
ALP
UAP
Maribyrnong (Vic)
13.04.1910
15.09.1934
04.02.1864
02.12.1950
86
8.
Albert Green
ALP
MLA Kalgoorlie (WA)
MLA Kalgoorlie (WA)
Kalgoorlie (WA)
xx.xx.1911
xx.10.1914
16.12.1922
xx.12.1913
xx.03.1921
02.10.1940
21.12.1869
02.10.1940
70
9.
Andrew Lacey
ALP
Grey (SA)
MLA Port Pirie (SA)
16.12.1922
xx.xx.1933
09.12.1931
24.08.1946
19.10.1887
24.08.1946
58
10.
William Lambert
ALP
West Sydney (NSW)
03.09.1921
06.09.1928
24.03.1881
06.09.1928
47
11.
Bert Lazzarini
ALP
Werriwa (NSW)
13.12.1919
15.09.1934
19.12.1931
01.10.1952
08.09.1884
02.10.1952
68
12.
William Mahony
ALP
Dalley (NSW)
06.05.1915
18.01.1927
xx.xx.1877
28.08.1962
84-85
13.
Norman Makin
ALP
Hindmarsh (SA)
Sturt (SA)
Bonython (SA)
13.12.1919
29.05.1954
10.12.1955
14.08.1946
10.12.1955
01.11.1963
31.03.1889
20.07.1982
93
14.
Dr William Maloney
ALP
Melbourne (Vic)
30.03.1904
27.08.1940
12.04.1854
29.08.1940
86
15.
James Mathews
ALP
Melbourne Ports (Vic)
12.12.1906
27.11.1931
xx.xx.1865
16.10.1934
68-69
16.
Charles McGrath
ALP
UAP
MLA Grenville (Vic)
Ballaarat (Vic)
Ballaarat (Vic)
01.06.1904
31.05.1913
10.07.1920
01.04.1913
13.12.1919
31.07.1934
10.11.1872
31.07.1934
61
17.
Parker Moloney
ALP
Indi (Vic)
Indi (Vic)
Hume (NSW)
13.04.1910
05.09.1914
13.12.1919
31.05.1913
05.05.1917
19.12.1931
12.08.1879
08.05.1961
81
18.
Harold (“HG”) Nelson
ALP
Northern Territory (NT)
16.12.1922
15.09.1934
21.12.1881
26.04.1947
65
19.
Edward Charles Riley
ALP
Cook (NSW)
16.12.1922
15.09.1934+
09.08.1892
09.06.1969
76
20.
Edward Riley
ALP
South Sydney (NSW)
13.04.1910
19.12.1931
xx.xx.1859
21.07.1943
83-84
21.
James Scullin
ALP
Corangamite (Vic)
Yarra (Vic)
13.04.1910
18.02.1922
31.05.1913
10.12.1949
18.09.1876
28.01.1953
76
22.
Edward (Ted) Theodore
ALP
MLA Woothakata (Qld)
MLA Chillagoe (Qld)
Dalley (NSW)
02.10.1909
27.04.1912
26.02.1927
27.04.1912
22.09.1925
19.12.1931
29.12.1884
09.02.1950
65
23.
David Watkins
ALP
Newcastle (NSW)
29.03.1901
08.04.1935
05.05.1865
08.04.1935
69
24.
John West
ALP
East Sydney (NSW)
13.04.1910
05.02.1931
27.01.1852
05.02.1931
79
25.
George Yates
ALP
Adelaide (SA)
10.01.1914
16.12.1922
13.12.1919
19.12.1931
14.05.1871
16.07.1959
88
NATIONALIST PARTY MEMBERS
1.
James Bayley
Nat
Oxley (Qld)
MLA Wynnum (Qld)
05.05.1917
29.04.1933
19.12.1931
10.05.1935
26.03.1882
14.01.1968
85
2.
George Bell
Nat
UAP
Darwin (Tas)
13.12.1919
14.11.1925
16.12.1922
07.07.1943
29.11.1872
05.03.1944
71
3.
Eric Bowden
Anti-Soc
Lib
Nat
Nepean (NSW)
Nepean (NSW)
Parramatta (NSW)
12.12.1906
13.12.1919
16.12.1922
13.04.1910
16.12.1922
12.12.1929
30.09.1871
13.02.1931
59
4.
Stanley Melbourne Bruce
Nat
Flinders (Vic)
Flinders (Vic)
House of Lords
11.05.1918
19.12.1931
xx.xx.1947
12.10.1929
11.11.1933
25.08.1967
15.04.1883
25.08.1967
84
5.
(Sir) Donald Cameron
Nat
Brisbane (Qld)
Lilley (Qld)
13.12.1919
15.09.1934
19.12.1931
21.09.1937
19.11.1879
19.11.1960
81
6.
Malcolm Cameron
Lib/Nat/UAP
Barker (SA)
16.12.1922
07.08.1934
12.07.1873
01.03.1935
61
7.
(Sir) Austin Chapman
Prot
Eden-Monaro (NSW)
29.03.1901
12.01.1926
10.07.1864
12.01.1926
61
8.
Edward Corser
Lib/Nat
MLA Maryborough (Qld)
Wide Bay (Qld)
12.10.1909
11.12.1915
21.05.1915
31.07.1928
xx.xx.1852
31.07.1928
75-76
9.
Jack Duncan-Hughes
Liberal
Nat
UAP
Boothby (SA)
Senate (SA)
Wakefield (SA)
16.12.1922
19.12.1931
29.09.1940
17.11.1928
30.06.1938
21.08.1943
01.09.1882
13.08.1962
79
10.
Richard Witty Foster
Anti-Soc
Lib
Nat
MHA Newcastle (SA)
MHA Flinders (SA)
Wakefield (SA)
19.04.1893
03.05.1902
28.08.1909
02.05.1902
02.11.1906
17.11.1928
20.08.1856
05.01.1932
75
11.
Grosvenor Francis
Nat
Kennedy (Qld)
14.11.1925
12.10.1929
14.08.1873
30.11.1944
71
12.
(Sir) Josiah Francis
Nat/UAP
Liberal
Moreton (Qld)
16.12.1922
04.11.1955
28.03.1890
22.02.1964
73
13.
Sydney Gardner
Nat/UAP
Robertson (NSW)
16.12.1922
21.09.1940
09.06.1884
23.06.1965
81
14.
(Sir) John Gellibrand
Nat
Denison (Tas)
14.11.1925
17.11.1928
05.12.1872
03.06.1945
72
15.
(Sir) Littleton Groom
Prot
Lib
Nat
Darling Downs (Qld)
14.09.1901
19.12.1931
12.10.1929
06.11.1936
22.04.1867
06.11.1936
69
16.
Henry Gullett
Nat/UAP
Henty (Vic)
14.11.1925
13.08.1940
26.03.1878
13.08.1940
62
17.
(Sir) Neville Howse
Nat
Calare (NSW)
16.12.1922
12.10.1929
26.10.1863
19.09.1930
66
18.
William Morris Hughes
ALP
ALP
Nat
UAP
Lib
MLA Syd-Lang (NSW)
West Sydney (NSW)
Bendigo (Vic)
North Sydney (NSW)
Bradfield (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
11.06.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
28.10.1952
25.09.1862
28.10.1952
90
19.
Geoffry Hurry
Nat
Bendigo (Vic)
16.12.1922
12.10.1929
15.09.1868
07.02.1951
82
20.
Syd Jackson
Nat
Bass (Tas)
13.12.1919
12.10.1929
06.06.1889
28.02.1941
51
21.
(Sir) Eliot Johnson
FT
Lib/Nat
Lang (NSW)
16.12.1903
17.11.1928
10.04.1862
08.12.1932
70
22.
John Latham
Liberal
Kooyong (Vic)
16.12.1922
15.09.1934
26.08.1877
25.07.1964
86
23.
Thomas Ley
Nat
Barton (NSW)
14.11.1925
17.11.1928
28.10.1880
29.07.1947
66
24.
John Lister
Nat
Corio (Vic)
05.05.1917
12.10.1929
13.05.1875
04.10.1935
60
25.
George Mackay
Lib
Nat
UAP
MLA Gympie (Qld)
Lilley (Qld)
27.04.1912
05.05.1917
22.05.1915
07.08.1934
20.03.1872
05.11.1961
89
26.
Edward Mann
Nat/Ind
Perth (WA)
16.12.1922
12.10.1929
11.08.1874
15.11.1951
77
27.
Arthur Manning
Nat
MLA Albury (NSW)
Macquarie (NSW)
14.04.1917
16.12.1922
18.02.1920
17.11.1928
01.01.1872
03.04.1947
75
28.
Walter Marks
Nat
Ind
UAP
Wentworth (NSW)
13.12.1919
19.12.1931
06.06.1875
31.03.1951
75
29.
Charles Marr
Nat
UAP
Parkes (NSW)
13.12.1919
12.10.1929
23.03.1880
20.10.1960
80
30.
George Maxwell
Nat
UAP
Fawkner (Vic)
05.05.1917
25.06.1935
30.04.1859
25.06.1935
76
31.
Lewis Nott
Nat
Ind
Herbert (Qld)
ACT (ACT)
14.11.1925
10.12.1949
17.11.1928
28.04.1951
12.02.1886
27.10.1951
65
32.
Archdale Parkhill
NAT/UAP
Warringah (NSW)
21.05.1927
23.10.1937
27.08.1878
02.10.1947
69
33.
Walter Parsons
Nat
Angas (SA)
14.11.1925
12.10.1929
16.08.1881
02.03.1955
73
34.
John Perkins
Nat
UAP
MLA Goulburn (NSW)
Eden-Monaro (NSW)
Eden-Monaro (NSW)
22.11.1921
06.03.1926
19.12.1931
21.01.1926
12.12.1929
21.08.1943
18.05.1878
13.07.1954
76
35.
Graham Pratten
Nat
UAP/Lib
Country
Martin (NSW)
16.06.1928
16.12.1937
12.12.1929
22.04.1976
13.12.1899
18.12.1977
78
36.
Herbert Pratten
Nat
Senate (NSW)
Parramatta (NSW)
Martin (NSW)
01.07.1917
10.12.1921
16.12.1922
23.11.1921
16.12.1922
07.05.1928
07.05.1865
07.05.1928
63
37.
Arthur Rodgers
Lib
Nat
Wannon (Vic)
31.05.1913
14.11.1925
16.12.1922
12.10.1929
20.03.1876
04.10.1936
60
38.
(Sir) Granville Ryrie
Lib
Nat
North Sydney (NSW)
Warringah (NSW)
11.03.1911
16.12.1922
16.12.1922
13.04.1927
01.07.1865
02.10.1937
72
39.
Alfred Seabrook
Nat
Franklin (Tas)
MHA Franklin (Tas)
16.12.1922
xx.xx.1931
17.11.1928
xx.xx.1934
05.04.1867
11.06.1939
72
40.
William Watt
FT
Ind
Nat
MLA Nth Melb (Vic)
MLA Nth Melb (Vic)
MLA Essendon (Vic)
Balaclava (Vic)
01.10.1897
01.10.1902
01.06.1904
05.09.1914
01.10.1900
01.05.1904
01.07.1914
05.07.1929
23.11.1871
13.09.1946
74
COUNTRY PARTY MEMBERS
1.
Aubrey Abbott
Country
Gwydir (NSW)
14.11.1925
12.10.1929
04.05.1886
30.04.1975
88
2.
Llewellyn Atkinson
FT/Anti-Soc
Lib/Nat
Country
Wilmot (Tas)
MLC Wilmot (Tas)
12.12.1906
xx.xx.1931
12.10.1929
xx.xx.1934
18.12.1867
01.11.1945
77
3.
Robert Cook
VFU
Country
Indi (Vic)
13.12.1919
09.10.1928
18.08.1867
21.05.1930
63
4.
Bernard Corser
Country
MLA Burnett (Qld)
Wide Bay (Qld)
27.04.1912
03.09.1928
16.08.1928
21.04.1954
04.01.1882
15.12.1967
85
5.
William Gibson
VFU
Country
Corangamite (Vic)
14.12.1918
19.12.1931
12.10.1929
07.08.1934
19.05.1869
22.05.1955
86
6.
Roland Green
Country
Richmond (NSW)
16.12.1922
23.10.1937
29.10.1885
27.04.1947
61
7.
Henry Gregory
Lib
Nat
Country
MLA North Coolgardie (WA)
MLA Menzies (WA)
Dampier (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1897
xx.xx.1901
31.05.1913
16.11.1922
xx.xx.1901
xx.xx.1911
16.11.1922
15.11.1940
15.03.1860
15.11.1940
80
8.
William Hill
VFU
Country
Echuca (Vic)
20.09.1919
07.08.1934
14.04.1866
15.11.1939
73
9.
James Hunter
Country
Maranoa (Qld)
30.07.1921
27.08.1940
04.07.1882
27.10.1968
86
10.
William Killen
Country
Riverina (NSW)
16.12.1922
27.11.1931
xx.xx.1860
20.02.1939
78-79
11.
Dr (Sir) Earle Page
F&S
Country
Cowper (NSW)
13.12.1919
09.12.1961
08.08.1880
20.12.1961
81
12.
Thomas Paterson
Country
Gippsland (Vic)
16.12.1922
07.07.1943
20.11.1882
24.01.1952
69
13.
Jack Prowse
F&S
Country
Swan (WA)
Forrest (WA)
13.12.1919
16.12.1922
16.12.1922
21.08.1943
16.06.1871
20.05.1944
72
14.
Victor Thompson
Country
New England (NSW)
16.12.1922
21.09.1949
10.09.1885
11.05.1968
82
INDEPENDENT MEMBERS
1.
Percy Stewart
VFU
Country
Ind
MLA Swan Hill (Vic)
01.11.1917
13.12.1919
01.10.1919
14.10.1931
18.10.1885
15.10.1931
45
2.
William Watson
Ind
UAP
Fremantle (WA)
16.12.1922
19.12.1931
09.10.1928
07.08.1934
22.10.1864
21.12.1938
74

 

Print Friendly, PDF & Email