House Of Representatives Members – 16th Parliament 1940-1943

This is the full list of members who served in the Sixteenth House of Representatives from 1940 until 1943.

The United Australia Party government, now led by Prime Minister Robert Menzies, won its fourth term as a minority government at the September 21, 1940 election. In a 74-member House, the UAP won 25 seats (-3) and its coalition partner, the Country Party, won 11 seats (-5). The Australian Labor Party won 32 seats (+3) and the Lang Labor group in NSW won 4 seats. There were two independents, plus a member with limited voting rights from the Northern Territory.

The UAP polled 30.22% of the primary vote, down 3.48%. The Country Party secured 13.71% (-1.84%). The ALP polled 40.16% (-3.02%). Independent candidates polled 8.07% (+3.89%).

On a two-party-preferred basis, the UAP polled 49.70% (-0.90%) to the ALP’s 50.30%.

His support eroded, and with threats to destroy his parliamentary majority, Robert Menzies resigned as prime minister on August 29, 1941. He had been prime minister for 2 years, 4 months and 4 days. It would be another 8 years, 3 months and 21 days before he would return for his record-breaking second term.

The Country Party’s Arthur Fadden became prime minister, surviving in office for 40 days, until the independents voted in the House to bring down the government. The move to defeat the government came in an amendment to decrease the first item in the Budget by one pound. The ALP’s John Curtin became prime minister on October 7, 1941, two months before the Japanese attack on Pearl Harbour.

Following Menzies’ resignation, the United Australia Party elected William Morris Hughes as its leader. It was over 18 years since Hughes had last served as prime minister. He was now 78, the last member of the First Parliament still serving.

The two Country Party members from South Australia – Archie Cameron (Barker-SA) and Oliver Badman (Grey-SA) – both defected to the UAP at the 1940 election. The Country Party effectively ceased to exist in South Australia.

There were three by-elections in the Sixteenth Parliament. The UAP, Country Party and ALP each retained one seat.

  • 1940: Kalgoorlie (WA) – Albert Green (ALP) died; replaced by Herbert Johnson (ALP).
  • 1940: Swan (WA) – Henry Gregory (Country Party) died; replaced by Thomas Marwick (Country Party).
  • 1941: Boothby (SA) – John Price (UAP) died; replaced by Archibald Grenfell Price (UAP).

The first table shows the state-by-state breakdown of the House following the 1940 election.

The second table lists the 78 members who served in the 16th House of Representatives, 75 elected in 1940 and three who entered via by-elections. *The Northern Territory member (Adair Blain-Ind) had voting rights only for matters affecting the territory and is therefore excluded from the calculations of party strength in the House.

1940 Federal Election Results
Party NSW VIC QLD SA WA TAS NT Totals
AUSTRALIAN LABOR PARTY
12
9
6
1
2
2
32
AUSTRALIAN LABOR PARTY (NON-COMMUNIST) – LANG LABOR
4
4
UNITED AUSTRALIA PARTY
8
6
2
5
1
3
25
COUNTRY PARTY
4
3
2
2
11
INDEPENDENTS / OTHERS
2
1*
2
TOTALS
28
20
10
6
5
5
-*
74

 

Members of the 14th House of Representatives 1940-1943
No. Name Party Seat Term Began Term
Ended
Birth Death Age
AUSTRALIAN LABOR PARTY MEMBERS
1.
Frank Baker
ALP
Maranoa (Qld)
21.09.1940
21.08.1943
30.05.1873
02.06.1959
86
2.
Claude Barnard
ALP
Bass (Vic)
MHA Bass (Tas)
15.09.1934
xx.xx.1950
10.12.1949
06.12.1957
16.10.1890
06.12.1957
67
3.
John Breen
ALP
Calare (NSW)
21.09.1940
28.09.1946
xx.xx.1898
05.02.1966
67-68
4.
Maurice Blackburn
ALP
Ind
MLA Essendon (Vic)
MLA Fitzroy (Vic)
MLA Clifton Hill (Vic)
Bourke (Vic)
01.07.1914
01.02.1925
01.04.1927
15.09.1934
01.10.1917
01.03.1927
01.08.1934
21.08.1943
19.11.1880
31.03.1944
63
5.
Frank Brennan
ALP
Batman (Vic)
08.02.1911
15.09.1934
19.12.1931
31.10.1949
xx.xx.1873
06.11.1950
76-77
6.
Arthur Calwell
ALP
Melbourne (Vic)
21.09.1940
02.11.1972
28.08.1896
08.07.1973
76
7.
Ben Chifley
ALP
Macquarie (NSW)
17.11.1928
21.09.1940
19.12.1931
13.06.1951
22.09.1885
13.06.1951
65
8.
Joe Clark
Lang/ALP
Darling (NSW)
15.09.1934
29.09.1969
29.07.1897
09.12.1992
95
9.
William Conelan
ALP
Griffith (Qld)
20.05.1939
10.12.1949
23.12.1895
28.02.1983
87
10.
John Curtin
ALP
Fremantle (WA)
17.11.1928
15.09.1934
19.12.1931
05.07.1945
08.01.1885
05.07.1945
60
11.
John Dedman
ALP
Corio (Vic)
02.03.1940
10.12.1949
02.06.1896
22.11.1973
77
12.
Arthur Drakeford
ALP
MLA Essendon (Vic)
Maribyrnong (Vic)
01.04.1927
15.09.1934
01.04.1932
10.12.1955
26.04.1878
09.06.1957
79
13.
Dr H. V. Evatt
ALP
MLA Balmain (NSW)
Barton (NSW)
Hunter (NSW)
30.05.1925
21.09.1940
22.11.1958
18.09.1930
22.11.1958
10.02.1960
30.04.1894
02.11.1965
71
14.
Max Falstein
ALP
Watson (NSW)
21.09.1940
10.12.1949
30.05.1914
18.05.1967
52
15.
Frank Forde
ALP
MLA Rockhampton (Qld)
Capricornia (Qld)
MLA Flinders (Qld)
12.05.1917
16.12.1922
12.03.1955
05.10.1922
28.09.1946
03.08.1957
18.07.1890
28.01.1983
92
16.
Charles Frost
ALP
Franklin (Tas)
14.12.1929
15.09.1934
19.12.1931
28.09.1946
30.11.1882
22.07.1964
81
17.
Albert Green
ALP
MLA Kalgoorlie (WA)
MLA Kalgoorlie (WA)
Kalgoorlie (WA)
xx.xx.1911
xx.10.1914
16.12.1922
xx.12.1913
xx.03.1921
02.10.1940
21.12.1869
02.10.1940
70
18.
Jack Holloway
ALP
Flinders (Vic)
Melbourne Ports (Vic)
12.10.1929
19.12.1931
19.12.1931
19.03.1951
12.04.1875
03.12.1967
92
19.
Rowley James
ALP/Lang
Hunter (NSW)
17.11.1928
14.10.1958
14.06.1885
04.07.1962
77
20.
Herbert Johnson
ALP
Kalgoorlie (WA)
16.11.1940
14.10.1958
25.10.1889
10.07.1962
72
21.
Joe Langtry
ALP
Riverina (NSW)
21.09.1940
10.12.1949
02.09.1880
30.04.1951
70
22.
George Lawson
ALP
MLA (Qld)
Brisbane (Qld)
18.08.1919
19.12.1931
23.03.1922
02.11.1961
14.08.1880
25.11.1966
86
23.
Bert Lazzarini
ALP/Lang
Werriwa (NSW)
13.12.1919
15.09.1934
19.12.1931
01.10.1952
08.09.1884
02.10.1952
68
24.
Norman Makin
ALP
Hindmarsh (SA)
Sturt (SA)
Bonython (SA)
13.12.1919
29.05.1954
10.12.1955
14.08.1946
10.12.1955
01.11.1963
31.03.1889
20.07.1982
93
25.
George Martens
ALP
Herbert (Qld)
17.11.1928
16.08.1946
xx.xx.1874
23.08.1949
74-75
26.
Don McLeod
ALP
Wannon (Vic)
21.09.1940
28.04.1951
10.12.1949
04.11.1955
29.10.1892
22.08.1963
70
27.
Charles Morgan
ALP
Reid (NSW)
21.09.1940
10.12.1949
28.09.1946
22.11.1958
27.01.1897
27.11.1967
70
28.
Reg Pollard
ALP
Ballaarat (Vic)
Lalor (Vic)
23.10.1937
10.12.1949
10.12.1949
26.11.1966
31.10.1894
24.08.1981
86
29.
Bill Riordan
ALP
Kennedy (Qld)
12.12.1936
31.10.1966
08.02.1908
15.01.1973
64
30.
James Scullin
ALP
Corangamite (Vic)
Yarra (Vic)
13.04.1910
18.02.1922
31.05.1913
10.12.1949
18.09.1876
28.01.1953
76
31.
William Scully
ALP
MLA Namoi (NSW)
Gwydir (NSW)
20.09.1923
08.05.1937
18.05.1932
10.12.1949
01.02.1883
19.03.1966
83
32.
Eddie Ward
Lang (31-36)
ALP (36-63)
East Sydney (NSW)
07.03.1931
06.02.1932
19.12.1931
31.07.1963
07.03.1899
31.07.1963
64
33.
David Oliver Watkins
ALP
Newcastle (NSW)
01.06.1935
14.10.1958
10.07.1896
17.12.1971
75
AUSTRALIAN LABOR PARTY (ANTI-COMMUNIST) MEMBERS – LANG LABOR
1.
Jack Beasley
ALP (28-31)
Lang (31-36)
ALP (36-40)
Lang (40-41)
ALP (41-46)
West Sydney (NSW)
17.11.1928
14.08.1946
09.11.1895
02.09.1949
53
2.
Dan Mulcahy
Lang (34-36)
ALP (36-40)
Lang (40-41)
ALP (41-53)
Lang (NSW)
15.11.1934
13.07.1953
07.01.1882
13.07.1953
71
3.
Sol Rosevear
Lang (31-36)
ALP (36-40)
Lang (40-41)
ALP (41-53)
Dalley (NSW)
19.12.1931
21.03.1953
04.01.1892
21.03.1953
61
4.
Tom Sheehan
ALP (37-40)
Lang (40-41)
ALP (41-55)
Cook (NSW)
23.10.1937
26.03.1955
14.04.1891
26.03.1955
63
UNITED AUSTRALIA PARTY MEMBERS
1.
Oliver Badman
Country
UAP
Senate (SA)
Grey (SA)
01.07.1932
23.10.1937
30.09.1937
21.08.1943
18.12.1885
24.04.1977
91
2.
Arthur Beck
UAP
Denison (Tas)
21.09.1940
21.08.1943
08.07.1892
28.11.1965
73
3.
George Bell
Nat
UAP
Darwin (Tas)
13.12.1919
14.11.1925
16.12.1922
07.07.1943
29.11.1872
05.03.1944
71
4.
Archie Cameron
Country
UAP/Lib
Barker (SA)
15.09.1934
09.08.1956
22.03.1895
09.08.1956
61
5.
Jack Duncan-Hughes
Liberal
Nat
UAP
Boothby (SA)
Senate (SA)
Wakefield (SA)
16.12.1922
19.12.1931
29.09.1940
17.11.1928
30.06.1938
21.08.1943
01.09.1882
13.08.1962
79
6.
(Sir) Josiah Francis
Nat/UAP/Lib
Moreton (Qld)
16.12.1922
04.11.1955
28.03.1890
22.02.1964
73
7.
Allan Guy
ALP
UAP
Lib
Bass (Tas)
Wilmot (Tas)
Senate (Tas)
12.10.1929
21.09.1940
22.02.1950
15.09.1934
28.09.1947
30.06.1956
30.11.1890
16.12.1979
89
8.
(Sir) Eric Harrison
UAP
Wentworth (NSW)
19.12.1931
17.10.1956
07.09.1892
26.09.1974
82
9.
Harold Holt
Liberal
Fawkner (Vic)
Higgins (Vic)
17.08.1935
10.12.1949
10.12.1949
17.12.1967
05.08.1908
17.12.1967
59
10.
William Morris Hughes
ALP
ALP
Nat
UAP
Lib
MLA Syd-Lang (NSW)
West Sydney (NSW)
Bendigo (Vic)
North Sydney (NSW)
Bradfield (NSW)
17.07.1894
29.03.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
11.06.1901
05.05.1917
16.12.1922
10.12.1949
28.10.1952
25.09.1862
28.10.1952
90
11.
William Hutchinson
UAP
Lib
Indi (Vic)
Deakin (Vic)
19.12.1931
23.10.1937
23.10.1937
31.10.1949
07.01.1904
29.09.1967
63
12.
William Jolly
UAP
Lilley (Qld)
23.10.1937
21.08.1943
11.09.1881
30.05.1955
73
13.
(Sir) Charles Marr
Nat
UAP
Parkes (NSW)
13.12.1919
31.01.1931
12.10.1929
21.08.1943
23.03.1880
20.10.1960
80
14.
William McCall
UAP
Martin (NSW)
15.09.1934
21.08.1943
24.05.1908
19.08.1968
60
15.
Allan McDonald
Liberal
MLA Polwarth (Vic)
Corangamite (Vic)
01.09.1933
21.09.1940
01.08.1940
10.06.1953
04.07.1888
10.06.1953
64
16.
(Sir) Robert Menzies
Nationalist
Nationalist
UAP/Liberal
MLC East Yarra (Vic)
MLA Nunawading (Vic)
Kooyong (Vic)
02.06.1928
30.11.1929
15.09.1934
11.11.1929
31.08.1934
16.02.1966
20.12.1894
15.05.1978
83
17.
Walter Nairn
Nat/UAP
Perth (WA)
12.10.1929
21.08.1943
xx.xx.1879
12.12.1958
78-79
18.
John Perkins
Nat
UAP
MLA Goulburn (NSW)
Eden-Monaro (NSW)
Eden-Monaro (NSW)
22.11.1921
06.03.1926
19.12.1931
21.01.1926
12.12.1929
21.08.1943
18.05.1878
13.07.1954
76
19.
Grenfell Price
UAP
Boothby (SA)
24.05.1941
21.08.1943
28.01.1892
20.07.1977
85
20.
John Price
ALP
UAP
MHA Port Adelaide (SA)
Boothby (SA)
xx.xx.1915
17.11.1928
xx.xx.1925
23.04.1941
14.02.1882
23.04.1941
59
21.
Rupert Ryan
UAP/Lib
Flinders (Vic)
21.09.1940
26.08.1952
06.05.1884
26.08.1952
68
22.
Percy Spender
Ind/UAP/Lib
Warringah (NSW)
23.10.1937
19.03.1951
05.10.1897
03.05.1985
87
23.
Eric Spooner
UAP
MLA Ryde (NSW)
Robertson (NSW)
11.06.1932
21.09.1940
23.08.1940
21.08.1943
02.03.1891
03.06.1952
61
24.
Fred Stacey
UAP
Adelaide (SA)
19.12.1931
21.08.1943
06.08.1879
17.09.1964
85
25.
(Sir) Frederick Stewart
UAP
Parramatta (NSW)
19.12.1931
16.08.1946
14.08.1884
30.06.1961
76
26.
Thomas White
Nat/UAP/Lib
Liberal
Balaclava (Vic)
03.08.1929
21.06.1951
26.04.1888
13.10.1957
69
COUNTRY PARTY MEMBERS
1.
Joe Abbott
Country
New England (NSW)
21.09.1940
31.10.1949
18.10.1891
07.05.1965
73
2.
Larry Anthony
Country
Richmond (NSW)
23.10.1937
12.07.1957
12.03.1897
12.07.1957
60
3.
Thomas Collins
Country
Hume (NSW)
09.12.1931
21.08.1943
06.04.1884
15.04.1945
61
4.
Bernard Corser
Country
MLA Burnett (Qld)
Wide Bay (Qld)
27.04.1912
03.09.1928
16.08.1928
21.04.1954
04.01.1882
15.12.1967
85
5.
Arthur Fadden
Country
MLA Kennedy (Qld)
Darling Downs (Qld)
McPherson (Qld)
11.06.1932
06.11.1936
10.12.1949
11.05.1935
10.12.1949
22.11.1958
13.04.1894
21.04.1973
79
6.
Henry Gregory
Lib
Nat
Country
MLA North Coolgardie (WA)
MLA Menzies (WA)
Dampier (WA)
Swan (WA)
xx.xx.1897
xx.xx.1901
31.05.1913
16.11.1922
xx.xx.1901
xx.xx.1911
16.11.1922
15.11.1940
15.03.1860
15.11.1940
80
7.
Thomas Marwick
Country
Senate (WA)
Swan (WA)
19.08.1936
21.12.1940
22.10.1937
21.08.1943
29.04.1895
03.04.1960
64
8.
John McEwen
Country
Echuca (Vic)
Indi (Vic)
Murray (Vic)
15.09.1934
23.10.1937
10.12.1949
23.10.1937
10.12.1949
20.03.1971
29.03.1900
20.11.1980
80
9.
Dr (Sir) Earle Page
F&S
Country
Cowper (NSW)
13.12.1919
09.12.1961
08.08.1880
20.12.1961
81
10.
Thomas Paterson
Country
Gippsland (Vic)
16.12.1922
07.07.1943
20.11.1882
24.01.1952
69
11.
Jack Prowse
F&S
Country
Swan (WA)
Forrest (WA)
13.12.1919
16.12.1922
16.12.1922
21.08.1943
16.06.1871
20.05.1944
72
12.
George Rankin
Country
Bendigo (Vic)
Senate (Vic)
23.10.1937
22.02.1950
31.10.1949
30.06.1956
01.05.1887
28.12.1957
70
INDEPENDENT MEMBERS
1.
Adair Blain
Ind
Northern Territory (NT)
15.09.1934
10.12.1949
21.11.1894
28.04.1983
88
2.
(Sir) Arthur Coles
Ind
Henty (Vic)
21.09.1940
11.02.1946
07.08.1892
14.06.1982
89
3.
Alexander Wilson
Ind
Wimmera (Vic)
23.10.1937
31.12.1945
07.06.1889
26.01.1954
64

 

Print Friendly, PDF & Email