House Of Representatives Members – Oldest, Youngest, Last Survivors

The data on this page provides information on the membership of each House of Representatives since 1901.

The table shows each parliament since 1901, the youngest and oldest members of the House at the time of election, and the ages of the last and second-last surviving members. The party each member belonged to at the time of that parliament’s election is shown, as are the dates of birth and death of the member.

All the members of the first eighteen parliaments (1901-1949) are deceased. Each of the nineteenth to forty-fifth parliaments (1949-2016) have members still living. The current parliament (2016) is the only one with all members still living.

The table contains links to pages with a full list of members for each parliament.

All Houses of Representatives Since 1901
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
1st Parliament
1901 – 1903
(Sir) John Kirwan
Kalgoorlie (WA)
Free Trade
02.12.1869 – 09.09.1949
31
(Sir) Edward Braddon
Tasmania
Free Trade
11.06.1829 – 02.02.1904
71
William Morris Hughes
West Sydney (NSW)
Labour
25.09.1862 – 28.10.1952
90
King O’Malley
Tasmania
Labour
3-4.07.1854 – 20.12.1953
99
2nd Parliament
1903 – 1906
Charles Frazer
Kalgoorlie (WA)
Labour
02.01.1880 – 25.11.1913
23
(Sir) Edward Braddon
Wilmot (Tas)
Free Trade
11.06.1829 – 02.02.1904
74
William Morris Hughes
West Sydney (NSW)
Labour
25.09.1862 – 28.10.1952
90
King O’Malley
Darwin (Tas)
Labour
3-4.07.1854 – 20.12.1953
99
3rd Parliament
1906 – 1910
Charles Frazer
Kalgoorlie (WA)
Labour
02.01.1880 – 25.11.1913
26
(Sir) Philip Fysh
Denison (Tas)
Protectionist
01.03.1835 – 20.12.1919
71
Ernest Carr
Macquarie (NSW)
Labour
28.09.1875 – 17.09.1956
80
John McDougall
Wannon (Vic)
Labour
10.08.1867 – 11.04.1957
89
4th Parliament
1910 – 1913
Charles Frazer
Kalgoorlie (WA)
Labour
02.01.1880 – 25.11.1913
30
Robert Harper
Mernda (Vic)
Protectionist
01.02.1842 – 09.01.1919
68
Ernest Carr
Macquarie (NSW)
Labour
28.09.1875 – 17.09.1956
80
John McDougall
Wannon (Vic)
Labour
10.08.1867 – 11.04.1957
89
5th Parliament
1913 – 1914
Reginald Burchell
Fremantle (WA)
ALP
20.05.1883 – 20.06.1955
29
William Spence
Darling (NSW)
ALP
07.08.1846 – 13.12.1926
66
Willie Kelly
Wentworth (NSW)
Liberal
01.12.1877 – 27.01.1960
82
William Fleming
Robertson (NSW)
Liberal
19.05.1874 – 24.07.1961
87
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
6th Parliament
1914 – 1917
Reginald Burchell
Fremantle (WA)
ALP
20.05.1883 – 20.06.1955
31
John Chanter
Riverina (NSW)
Protectionist/ALP/Nationalist
11.02.1845 – 09.03.1931
69
Alfred Ozanne
Corio (Vic)
ALP
xx.xx.1877 – 27.05.1961
83-84
William Fleming
Robertson (NSW)
Liberal/Nationalist
19.05.1874 – 24.07.1961
87
7th Parliament
1917 – 1919
Edwin Corboy
Swan (WA)
ALP
24.08.1896 – 06.08.1950
22
John Chanter
Riverina (NSW)
Protectionist/ALP/Nationalist
11.02.1845 – 09.03.1931
72
James Bayley
Oxley (Qld)
Nationalist
26.03.1882 – 14.01.1968
85
Arthur Blakeley
Darling (NSW)
ALP
03.07.1886 – 27.06.1972
85
8th Parliament
1919 – 1922
Syd Jackson
Bass (Tas)
Nationalist
06.06.1889 – 28.02.1941
30
John Chanter
Riverina (NSW)
Protectionist/ALP/Nationalist
11.02.1845 – 09.03.1931
74
Arthur Blakeley
Darling (NSW)
ALP
03.07.1886 – 27.06.1972
85
Norman Makin
Hindmarsh (SA)
ALP
31.03.1889 – 20.07.1982
93
9th Parliament
1922 – 1925
Percy Coleman
Reid (NSW)
ALP
23.10.1892 – 25.05.1934
30
Frederick Bamford
Herbert (Qld)
ALP/Nationalist
11.02.1849 – 10.09.1934
73
Norman Makin
Hindmarsh (SA)
ALP
31.03.1889 – 20.07.1982
93
Frank Forde
Capricornia (Qld)
ALP
19.07.1890 – 28.01.1983
92
10th Parliament
1925 – 1928
Graham Pratten
Martin (NSW)
Nationalist/Country
13.12.1899 – 18.12.1977
25
John West
East Sydney (NSW)
ALP
27.01.1852 – 05.02.1931
73
Norman Makin
Hindmarsh (SA)
ALP
31.03.1889 – 20.07.1982
93
Frank Forde
Capricornia (Qld)
ALP
19.07.1890 – 28.01.1983
92
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
11th Parliament
1928 – 1929
Graham Pratten
Martin (NSW)
Nationalist/Country
13.12.1899 – 18.12.1977
25
John West
East Sydney (NSW)
ALP
27.01.1852 – 05.02.1931
76
Norman Makin
Hindmarsh (SA)
ALP
31.03.1889 – 20.07.1982
93
Frank Forde
Capricornia (Qld)
ALP
19.07.1890 – 28.01.1983
92
12th Parliament
1929 – 1931
Eddie Ward
East Sydney (NSW)
Lang Labor
07.03.1899 – 31.07.1963
32
John West
East Sydney (NSW)
ALP
27.01.1852 – 05.02.1931
76
Frank Forde
Capricornia (Qld)
ALP
19.07.1890 – 28.01.1983
92
(Sir) Edward McTiernan
Parkes (NSW)
ALP
16.02.1892 – 09.01.1990
97
13th Parliament
1931 – 1934
William Hutchinson
Indi (Vic)
United Australia Party
07.01.1904 – 29.09.1967
27
Dr William Maloney
Melbourne (Vic)
ALP
12.04.1854 – 29.08.1940
77
Norman Makin
Hindmarsh (SA)
ALP
31.03.1889 – 20.07.1982
93
Frank Forde
Capricornia (Qld)
ALP
19.07.1890 – 28.01.1983
92
14th Parliament
1934 – 1937
Harold Holt
Fawkner (Vic)
United Australia Party
05.08.1908 – 17.12.1967
26
Dr William Maloney
Melbourne (Vic)
ALP
12.04.1854 – 29.08.1940
80
Frank Forde
Capricornia (Qld)
ALP
19.07.1890 – 28.01.1983
92
Adair Blain
Northern Territory (NT)
Independent
21.11.1894 – 28.04.1983
88
15th Parliament
1937 – 1940
Harold Holt
Fawkner (Vic)
United Australia Party
05.08.1908 – 17.12.1967
29
Dr William Maloney
Melbourne (Vic)
ALP
12.04.1854 – 29.08.1940
80
Percy Spender
Warringah (NSW)
Ind/UAP/Lib
05.10.1897 – 03.05.1985
87
Joe Clark
Darling (NSW)
Lang/ALP
29.07.1897 – 09.12.1992
95
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
16th Parliament
1940 – 1943
Max Falstein
Watson (NSW)
ALP
30.05.1914 – 18.05.1967
26
William Morris Hughes
North Sydney (NSW)
Liberal
25.09.1862 – 28.10.1952
77
Adair Blain
Northern Territory (NT)
Independent
21.11.1894 – 28.04.1983
88
Percy Spender
Warringah (NSW)
Ind/UAP/Lib
05.10.1897 – 03.05.1985
87
17th Parliament
1943 – 1946
Kim Beazley
Fremantle (WA)
ALP
30.09.1917 – 12.10.2007
25
William Morris Hughes
North Sydney (NSW)
Liberal
25.09.1862 – 28.10.1952
80
Henry (Jo) Gullett
Henty (Vic)
Liberal
16.12.1914 – 24.08.1999
84
Kim Beazley
Fremantle (WA)
ALP
30.09.1917 – 12.10.2007
90
18th Parliament
1946 – 1949
Bill Falkinder
Franklin (Tas)
Liberal
29.08.1921 – 11.07.1993
25
William Morris Hughes
North Sydney (NSW)
Liberal
25.09.1862 – 28.10.1952
84
John Howse
Calare (NSW)
Liberal
10.10.1913 – 11.07.2002
88
Kim Beazley
Fremantle (WA)
ALP
30.09.1917 – 12.10.2007
90
19th Parliament
1949 – 1951
Bill Falkinder
Franklin (Tas)
Liberal
29.08.1921 – 11.07.1993
28
William Morris Hughes
Bradfield (NSW)
Liberal
25.09.1862 – 28.10.1952
87
2 members still living
20th Parliament
1951 – 1954
Frank Stewart
Lang (NSW)
ALP
20.02.1923 – 16.04.1979
28
William Morris Hughes
Bradfield (NSW)
Liberal
25.09.1862 – 28.10.1952
88
2 members still living
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
21st Parliament
1954 – 1955
Frank Stewart
Lang (NSW)
ALP
20.02.1923 – 16.04.1979
31
Arthur Drakeford
Maribyrnong (Vic)
ALP
26.04.1878 – 09.06.1957
75
Gough Whitlam
Werriwa (NSW)
ALP
11.07.1916 – 21.10.2014
98
Henry Pearce
Capricornia (Qld)
Liberal
17.09.1917 –
100
22nd Parliament
1955 – 1958
Doug Anthony
Richmond (NSW)
Country Party
31.12.1929 –
27
(Sir) Earle Page
Cowper (NSW)
Country Party
08.08.1880 – 20.12.1961
75
3 members still living
23rd Parliament
1958 – 1961
Doug Anthony
Richmond (NSW)
Country Party
31.12.1929 –
28
(Sir) Earle Page
Cowper (NSW)
Country Party
08.08.1880 – 20.12.1961
78
3 members still living
24th Parliament
1961 – 1963
Bill Hayden
Oxley (Qld)
ALP
23.01.1933 –
28
Norman Makin
Bonython (SA)
ALP
31.03.1889 – 20.07.1982
72
5 members still living
25th Parliament
1963 – 1966
Adrian Gibson
Denison (Tas)
Liberal
03.11.1935 – 30.04.2015
28
William Jack
North Sydney (NSW)
Liberal
01.05.1892 – 14.09.1982
73
9 members still living
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
26th Parliament
1966 – 1969
Andrew Jones
Adelaide (SA)
Liberal
26.05.1944 – 02.12.2015
22
Dan Minogue
West Sydney (NSW)
ALP
18.07.1893 – 07.01.1983
73
16 members still living
27th Parliament
1969 – 1972
Paul Keating
Blaxland (NSW)
ALP
18.01.1944 –
25
(Sir) John Cramer
Bennelong (NSW)
Liberal
18.02.1896 – 18.05.1994
73
23 members still living
28th Parliament
1972 – 1974
John Coates
Denison (Tas)
ALP
23.03.1944 –
28
(Sir) John Cramer
Bennelong (NSW)
Liberal
18.02.1896 – 18.05.1994
75
32 members still living
29th Parliament
1974 – 1975
John Dawkins
Tangney (WA)
ALP
02.03.1947 –
27
James Corbett
Maranoa (Qld)
Country Party
17.07.1906 – 03.03.2005
67
43 members still living
30th Parliament
1975 – 1977
James Porter
Barker (SA)
Liberal
19.02.1950-
25
James Corbett
Maranoa (Qld)
Country Party
17.07.1906 – 03.03.2005
69
57 members still living
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
31st Parliament
1977 – 1980
Peter Shack
Tangney (WA)
Liberal
20.06.1953 –
24
James Corbett
Maranoa (Qld)
Country Party
17.07.1906 – 03.03.2005
71
65 members still living
32nd Parliament
1980 – 1983
Peter Shack
Tangney (WA)
Liberal
20.06.1953 –
27
Frank O’Keefe
Paterson (NSW)
National
06.10.1912 – 21.04.1989
68
80 members still living
33rd Parliament
1983 – 1984
Gary Punch
Barton (NSW)
ALP
21.08.1957 –
25
Bob Katter Sr.
Kennedy (Qld)
National
05.09.1918 – 18.03.1990
64
89 members still living
34th Parliament
1984 – 1987
Gary Punch
Barton (NSW)
ALP
21.08.1957-
27
Bob Katter Sr.
Kennedy (Qld)
National
05.09.1918 – 18.03.1990
66
111 members still living
35th Parliament
1987 – 1990
Michael Lavarch
Fisher (Qld)
ALP
08.06.1961
26
Bob Katter Sr.
Kennedy (Qld)
National
05.09.1918 – 18.03.1990
68
121 members still living
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
36th Parliament
1990 – 1993
Michael Lavarch
Fisher (Qld)
ALP
08.06.1961 –
28
Bruce Cowan
Lyne (NSW)
National
15.01.1926 – 07.04.2011
64
130 members still living
37th Parliament
1993 – 1996
Christopher Pyne
Sturt (SA)
Liberal
13.08.1967 –
25
Russ Gorman
Greenway (NSW)
ALP
20.07.1926 – 03.01.2017
66
136 members still living
38th Parliament
1996 – 1998
Andrew Southcott
Boothby (SA)
Liberal
15.10.1967 –
28
Ted Grace
Fowler (NSW)
ALP
13.03.1931 –
64
139 members still living
39th Parliament
1998 – 2001
Christian Zahra
McMillan (Vic)
ALP
08.04.1973 –
25
Garry Nehl
Cowper (NSW)
National
19.02.1934 –
62
144 members still living
40th Parliament
2001 – 2004
Steven Ciobo
Moncrieff (Qld)
Liberal
29.05.1974 –
27
Frank Mossfield
Greenway (NSW)
ALP
04.06.1935 –
66
145 members still living
Parliament Youngest Member
At Election
Oldest Member
At Election
Second-Last
Surviving Member
Last
Surviving Member
41st Parliament
2004 – 2007
Kate Ellis
Adelaide (SA)
ALP
22.09.1977 –
27
Wilson Tuckey
O’Connor (WA)
Liberal
10.07.1935 –
69
147 members still living
42nd Parliament
2007 – 2010
Amanda Rishworth
Kingston (SA)
ALP
10.07.1978 –
29
Alby Schultz
Hume (NSW)
Liberal
29.05.1939 – 14.07.2015
68
153 members still living
43rd Parliament
2010 – 2013
Wyatt Roy
Longman (Qld)
LNP/Liberal
22.05.1990 –
20
Bronwyn Bishop
Mackellar (NSW)
Liberal
19.10.1942 –
67
148 members still living
44th Parliament
2013 – 2016
Wyatt Roy
Longman (Qld)
LNP/Liberal
22.05.1990 –
23
Bronwyn Bishop
Mackellar (NSW)
Liberal
19.10.1942 –
70
152 members still living
45th Parliament
2016 –
Chris Crewther
Dunkley (Vic)
Liberal
06.08.1983 –
32
Bob Katter
Kennedy (Qld)
Nat/Ind/KAP
22.05.1945 –
71
All 150 members still living…

 

NOTES:

1. Whilst Edwin Corboy was the youngest member of the 7th Parliament, entering at a by-election in 1918, the youngest member elected at the May 1917 election was 30-year-old Arthur Blakeley (Darling-NSW, ALP).

2. Whilst Graham Pratten was the youngest member of the 10th Parliament, entering at a by-election in 1928, the youngest member elected at the November 1925 election was 33-year-old Percy Coleman (Reid-NSW, ALP).

3. Whilst I have denoted John West as the oldest member of the 10th Parliament, it is possible that the title belongs to Edward Corser (Wide Bay-Qld, Nationalist), whose precise birthday in 1852 is unknown.

4. Whilst Eddie Ward was the youngest member of the 11th Parliament, entering at a by-election in 1931, the youngest member elected at the October 1929 election was 35-year-old Charles Hawker (Wakefield-SA, Nationalist).

5. Whilst Adrian Gibson was the youngest member of the 25th Parliament, entering at a by-election in 1964, the youngest member elected at the November 30, 1963 election was 30-year-old Bill Hayden (Oxley-Qld, ALP).

Print Friendly, PDF & Email