Living Former Senators (1949-1972)

The following table shows the senators elected or appointed between 1949 and 1972 who are still living.

There are seven former senators from this period – the Menzies era – still living: 4 Liberals, 1 Country Party, 1 ALP and 1 independent.

The earliest elected senator from this group is Doug McClelland (ALP-NSW), who was elected in 1961 and took up his seat on July 1, 1962. A minister in the Whitlam government, McClelland went on to become President of the Senate.

Three of the senators are in their 90s, whilst four are in their 80s. The oldest (Jim Webster) is 92, whilst the youngest (Martin Cameron) is 80.

The data is accurate as of March 20, 2017. The current ages update automatically.

Australian Senate 1949-72 – Members Still Living
No. Name Party State Term Began Term Finished Date of Birth Current Age
1.
Doug McClelland
ALP
NSW
01.07.1962
23.01.1987
05 August 1926
90 years, 10 months, 24 days
First elected on December 9, 1961, McClelland remained in the Senate for 25 years. He was Minister for the Media (1972-75) and Special Minister of State (1975) in the Whitlam government. He is one of six surviving ministers from that period and one of only four of the original full ministry. He was President of the Senate (1983-87) and later served as High Commissioner to the UK.
2.
James Webster
Country
VIC
09.12.1964
28.01.1980
14 June 1925
92 years 15 days
A farmer and accountant, Webster was appointed to a casual Senate vacancy in 1964. He was Minister for Science and the Environment in the Fraser government from 1975 to 1979. He retired in 1980.
3.
Don Jessop
Liberal
S.A.
01.07.1971
25.10.1987
21 June 1927
90 years 8 days
Jessop served in the House as member for Grey (1966-69). He was elected to the Senate in 1970, taking up his seat on July 1, 1971. During the 1975 constitutional crisis, he was often spoken of as a Liberal who would not be prepared to block Supply. However, he never voted with the Whitlam government during the crisis. He retired in 1987.
4.
Peter Rae
Liberal
TAS
01.07.1968
16.01.1986
24 September 1932
84 years, 9 months, 5 days
First elected at the 1967 Senate election, Rae took up his seat on July 1, 1968. Whilst a shadow minister, he never served as a minister and is best known for his Committee work that led to the establishment of the Australian Securities and Investments Commission (ASIC). In 1986 he won election to the Tasmanian House of Assembly, serving as one of the members for Bass until 1989.
5.
Martin Cameron
Liberal
S.A.
23.05.1969
24.10.1969
24 August 1936
80 years, 10 months, 5 days
Cameron filled a casual vacancy in 1969 but was defeated the federal election later that year. In 1971, he entered the South Australian Legislative Council. He left the Liberal Party when the Liberal Movement was formed but later rejoined. He was Leader of the Opposition in the Council until he retired in 1990.
6.
Margaret Guilfoyle
Liberal
VIC
01.07.1971
05.06.1987
15 May 1926
91 years, 1 month, 14 days
First elected in 1970, Guilfoyle took her seat on July 1, 1971. She was initially Minister for Education in the Fraser government and Minister for Social Security (1975-80), the third woman to hold a ministerial position in the nation’s history. She was Minister for Finance (1980-83). She retired in 1987.
7.
Michael Townley
Independent
TAS
01.07.1971
05.06.1987
04 November 1934
82 years, 7 months, 25 days
Elected in 1970, Townley took up his seat as an Independent senator on July 1, 1971. In 1975, he joined the Liberal Party, thus augmenting its numbers when Supply was blocked during the Whitlam Dismissal crisis. He retired in 1987.


Print Friendly