Seats Changing Hands At The 2013 Federal Election

The table on this page shows the seats that changed hands in the 2013 House of Representatives election.

A total of 23 seats changed hands. However, the LNP won Fisher from Peter Slipper, who had left the LNP to sit an independent, so 22 might be regarded as the correct total.

The ALP lost 17 seats, compared to its 2013 federal election tally of 72. One of these, Dobell, was technically lost between the elections when Craig Thomson sat as an independent.

The Coalition won 19 seats, compared to its 2013 tally. It won 17 from the ALP and 2 from Independents, but lost 2 (Fairfax to Palmer United, Indi to an Independent). One seat (O’Connor) moved from the Nationals to the Liberal Party.

The 2013 crossbench of 5 (Greens 1, Katter 1, Independent 3) remained at 5 (Greens 1, Katter 1, PUP 1, Independent 2).

Summary of Seats Changing Hands – 2013 Federal Election
Party/Group 2010 Seats Seats Won Seats Lost 2016 Total
ALP
72
17
55
Coalition
73
19
2
90
Greens
1 (Melbourne)
1
Katter’s Australian Party
1 (Kennedy)
1
Palmer United Party
0
1 (Fairfax)
1
Independent
3 (Denison, Lyne, New England)
1 (Indi)
2 (Lyne, New England)
2



In the following table, the names of retiring sitting members are shown in italics, followed by the name of the new candidate for that party.

The 17 seats lost by the ALP are listed first and grouped by States: NSW 8, Vic 3, Qld 2, SA 1, Tas 3.

SEATS CHANGING HANDS AT THE 2013 FEDERAL ELECTION
No. Seat State/
Territory
Member/
Candidate
HELD BY Member WON BY
1.
Banks
NSW
Daryl Melham ALP David Coleman Liberal
2.
Barton
NSW
Robert McClelland
Steve McMahon
ALP Nickolas Varvaris Liberal
3.
Dobell
NSW
Craig Thomson
Emma McBride (ALP)
ALP/Ind Karen McNamara Liberal
4.
Eden-Monaro
NSW
Mike Kelly ALP Peter Hendy LIberal
5.
Lindsay
NSW
David Bradbury ALP Fiona Scott Liberal
6.
Page
NSW
Janelle Saffin ALP Kevin Hogan Nationals
7.
Robertson
NSW
Deborah O’Neill ALP Luck Wicks Liberal
8.
Reid
NSW
John Murphy ALP Craig Laundy Liberal
9.
Corangamite
VIC
Darren Cheeseman ALP Sarah Henderson Liberal
10.
Deakin
VIC
Mike Symon ALP Michael Sukkar Liberal
11.
La Trobe
VIC
Laura Smyth ALP Jason Wood Liberal
12.
Capricornia
QLD
Kirsten Livermore
Peter Freeleagus
ALP Michelle Landry Liberal National
13.
Petrie
QLD
Yvette D’Ath ALP Luke Howarth Liberal National
14.
Hindmarsh
SA
Steve Georganas ALP Matt Williams Liberal
15.
Bass
TAS
Geoff Lyons ALP Andrew Nikolic Liberal
16.
Braddon
TAS
Sid Sidebottom ALP Brett Whiteley Liberal
17.
Lyons
TAS
Dick Adams ALP Eric Hutchinson Liberal
18.
Indi
VIC
Sophie Mirabella Liberal Cathy McGowan Independent
19.
Fairfax
QLD
Alex Somlyay
Ted O’Brien
LNP Clive Palmer Palmer United
20.
Fisher
QLD
Peter Slipper LNP/Ind Mal Brough Liberal National
21.
O’Connor
WA
Tony Crook
Chub Witham
Nationals Rick Wilson Liberal
22.
Lyne
NSW
Rob Oakeshott IND David Gillespie Nationals
23.
New England
NSW
Tony Windsor IND Barnaby Joyce Nationals

 

Print Friendly