Can You Help?

This website is in imminent danger of being shut down. It has been online since 1995, but the personal circumstances of the owner, Malcolm Farnsworth, are such that economies have to be made. Server costs and suchlike have become prohibitive. At the urging of people online, I have agreed to see if Patreon provides a solution. More information is available at the Patreon website. If you are able to contribute even $1.00/month to keep the site running, please click the Patreon button below.


Become a Patron!


House Of Representatives Members – 46th Parliament 2019 –

This is the full list of members of the House of Representatives elected on May 18, 2019.

The election saw the Coalition government win a third term, with a 1.11% swing towards it. Prime Minister Scott Morrison, who had succeeded Malcolm Turnbull just nine months earlier, increased the government’s majority by one.

In a 151-one seat House, the Coalition parties won 77 seats (+1). The ALP won 68 seats (-1). The Greens’ Adam Bandt was re-elected, as were independents Bob Katter and Andrew Wilkie. Rebekha Sharkie of the Centre Alliance (formerly the Nick Xenophon Team) was also re-elected. Kerryn Phelps, who won a by-election in 2018, failed to be re-elected in Malcolm Turnbull’s former seat. The former prime minister Tony Abbott was defeated by the independent Zali Steggall.

The Coalition’s combined primary vote was 41.44% (-0.60%). The Liberal Party, Liberal National Party, and Country Liberal Party won 36.93% (-0.50%) of the primary vote, whilst the National Party secured 4.51% (-0.10%). The ALP secured 33.34% (-1.39%) of the primary vote, lower than its 2013 performance of 33.38%.

The Coalition won 51.47% (+1.11%) of the two-party-preferred vote, to the ALP’s 48.53%.

Members of the 46th Parliament – 2019-
Party Number of members Died Died % Living Living %
AUSTRALIAN LABOR PARTY
68
68
100%
COALITION
77
77
100%
CROSSBENCHERS
6
6
100%
TOTAL
151
151
100%
— Liberal Party / LNP
61
61
100%
— The Nationals / LNP
16
16
100%



The oldest member of the 46th Parliament is Katter’s Australian Party member Bob Katter, who is 74.

The youngest member is the Liberal Party’s Phillip Thompson, 31.

The ALP’s oldest member is Warren Snowdon, 69. He has served since 1987, with one absence between 1996 and 1998.

The Liberal Party’s oldest member is Warren Entsch, 69. The National Party’s oldest member is Ken O’Dowd, 69.

The table below lists members by their party affiliation, seat, term and age. It includes new members who arrived via by-elections. Ages of all living members and former members are updated automatically.

Members of the 43rd Parliament Parliament – 2019-
No. Name Party Seat Term Began Term
Ended
Birth Death Age
AUSTRALIAN LABOR PARTY MEMBERS
1.
Anthony Albanese
ALP
Grayndler (NSW)
02.03.1996
02.03.1963
56
2.
Anne Aly
ALP
Cowan (WA)
02.07.2016
29.03.1967
52
3.
Sharon Bird
ALP
Cunningham (NSW)
09.10.2004
15.11.1962
56
4.
Chris Bowen
ALP
Prospect (NSW)
McMahon (NSW)
09.10.2004
21.08.2010
21.08.2010
17.01.1973
46
5.
Tony Burke
ALP
Watson (NSW)
09.10.2004
04.11.1969
49
6.
Linda Burney
ALP
Barton (NSW)
02.07.2016
25.04.1957
62
7.
Josh Burns
ALP
Macnamara (Vic)
18.05.2019
06.02.1987
32
8.
Mark Butler
ALP
Port Adelaide (SA)
Hindmarsh (SA)
24.11.2007
18.05.2019
18.05.2019
08.07.1970
49
9.
Terri Butler
ALP
Griffith (Qld)
08.02.2014
28.11.1977
41
10.
Anthony Byrne
ALP
Holt (Vic)
06.11.1999
01.12.1962
56
11.
Dr Jim Chalmers
ALP
Rankin (Qld)
07.09.2013
02.03.1978
41
12.
Nick Champion
ALP
Wakefield (SA)
Spence (SA)
24.11.2007
18.05.2019
18.05.2019
27.02.1972
47
13.
Lisa Chesters
ALP
Bendigo (Vic)
07.09.2013
11.02.1980
39
14.
Jason Clare
ALP
Blaxland (NSW)
24.11.2007
22.03.1972
47
15.
Sharon Claydon
ALP
Newcastle (NSW)
07.09.2013
26.04.1964
55
16.
Libby Coker
ALP
Corangamite (Vic)
18.05.2019
17.
Julie Collins
ALP
Franklin (Tas)
24.11.2007
03.07.1971
48
18.
Pat Conroy
ALP
Charlton (NSW)
Shortland (NSW)
07.09.2013
02.07.2016
02.07.2016
10.05.1979
40
19.
Milton Dick
ALP
Oxley (Qld)
02.07.2016
21.07.1972
47
20.
Mark Dreyfus
ALP
Isaacs (Vic)
24.11.2007
03.10.1956
63
21.
Justine Elliot
ALP
Richmond (NSW)
09.10.2004
29.07.1967
52
22.
Joel Fitzgibbon
ALP
Hunter (NSW)
02.03.1996
16.01.1962
57
23.
Mike Freelander
ALP
Macarthur (NSW)
02.07.2016
23.04.1953
66
24.
Steve Georganas
ALP
Hindmarsh (SA)
Hindmarsh (SA)
Adelaide (SA)
09.10.2004
02.02.2016
18.05.2019
07.09.2013
18.05.2019
13.06.1959
60
25.
Andrew Giles
ALP
Scullin (Vic)
07.09.2013
31.07.1973
46
26.
Patrick Gorman
ALP
Perth (WA)
28.07.2018
12.12.1984
34
27.
Luke Gosling
ALP
Solomon (NT)
02.07.2016
17.09.1971
48
28.
Chris Hayes
ALP
Werriwa (NSW)
Fowler (NSW)
19.03.2005
21.08.2010
21.08.2010
17.07.1955
64
29.
Julian Hill
ALP
Bruce (Vic)
02.07.2016
04.06.1973
46
30.
Ed Husic
ALP
Chifley (NSW)
21.08.2010
03.02.1970
49
31.
Stephen Jones
ALP
Throsby (NSW)
Whitlam (NSW)
21.08.2010
02.07.2016
02.07.2016
29.06.1965
54
32.
Ged Kearney
ALP
Batman (Vic)
Cooper (Vic)
17.03.2018
18.05.2019
18.05.2019
29.10.1963
55
33.
Mike Kelly
ALP
Eden-Monaro (NSW)
24.11.2007
02.07.2016
07.09.2013
23.02.1960
59
34.
Matt Keogh
ALP
Burt (WA)
02.07.2016
11.11.1981
37
35.
Peter Khalil
ALP
Wills (Vic)
02.07.2016
23.03.1973
46
36.
Catherine King
ALP
Ballarat (Vic)
10.11.2001
02.06.1966
53
37.
Madeleine King
ALP
Brand (WA)
02.07.2016
31.03.1973
46
38.
Andrew Leigh
ALP
Fraser (ACT)
Fenner (ACT)
21.08.2010
02.07.2016
02.07.2016
03.08.1972
47
39.
Richard Marles
ALP
Corio (Vic)
24.11.2007
13.07.1967
52
40.
Emma McBride
ALP
Dobell (NSW)
02.07.2016
27.04.1975
44
41.
Brian Mitchell
ALP
Lyons (Tas)
02.07.2016
16.07.1967
52
42.
Rob Mitchell
ALP
MLC Cen. H’lands (Vic)
McEwen (Vic)
30.11.2002
21.08.2010
24.11.2006
09.09.1967
52
43.
Daniel Mulino
ALP
Fraser (Vic)
08.05.2019
06.11.1969
49
44.
Peta Murphy
ALP
Dunkley (Vic)
08.05.2019
01.11.1973
45
45.
Shayne Neumann
ALP
Blair (Qld)
24.11.2007
26.08.1961
58
46.
Brendan O’Connor
ALP
Burke (Vic)
Gorton (Vic)
10.11.2001
09.10.2004
09.10.2004
02.03.1962
57
47.
Clare O’Neil
ALP
Hotham (Vic)
07.09.2013
12.09.1980
39
48.
Julie Owens
ALP
Parramatta (NSW)
09.10.2004
17.10.1958
61
49.
Alicia Payne
ALP
Canberra (ACT)
18.05.2019
xx.xx.1982
37
50.
Graham Perrett
ALP
Moreton (Qld)
24.11.2007
05.01.1966
53
51.
Fiona Phillips
ALP
Gilmore (NSW)
18.05.2019
52.
Tanya Plibersek
ALP
Sydney (NSW)
03.10.1998
02.12.1969
49
53.
Amanda Rishworth
ALP
Kingston (SA)
24.11.2007
10.07.1978
41
54.
Michelle Rowland
ALP
Greenway (NSW)
21.08.2010
16.11.1971
47
55.
Joanne Ryan
ALP
Lalor (Vic)
07.09.2013
29.07.1961
58
56.
Bill Shorten
ALP
Maribyrnong (Vic)
24.11.2007
12.05.1967
52
57.
David Smith
ALP
Senate (ACT)
Bean (ACT)
23.05.2018
18.05.2019
08.05.2019
25.03.1970
49
58.
Warren Snowdon
ALP
Northern Terr. (NT)
Northern Terr. (NT)
Lingiari (NT)
11.07.1987
03.10.1998
10.11.2001
02.03.1996
10.11.2001
30.03.1950
69
59.
Anne Stanley
ALP
Werriwa (NSW)
02.07.2016
06.10.1961
58
60.
Meryl Swanson
ALP
Paterson (NSW)
02.07.2016
03.09.1970
49
61.
Susan Templeman
ALP
Macquarie (NSW)
02.07.2016
30.07.1963
56
62.
Matt Thistlethwaite
ALP
Senate (NSW)
Kingsford Smith (NSW)
01.07.2011
07.09.2013
09.08.2013
06.09.1972
47
63.
Kate Thwaites
ALP
Jagajaga (Vic)
18.05.2019
64.
Maria Vamvakinou
ALP
Calwell (Vic)
10.11.2001
04.01.1959
60
65.
Tim Watts
ALP
Gellibrand (Vic)
07.09.2013
08.06.1982
37
66.
Anika Wells
ALP
Lilley (Qld)
18.05.2019
67.
Josh Wilson
ALP
Fremantle (WA)
02.07.2016
28.07.2018
10.05.2018
06.06.1972
47
68.
Tony Zappia
ALP
Makin (SA)
24.11.2007
13.06.1952
67
LIBERAL PARTY MEMBERS
1.
John Alexander
Liberal
Bennelong (NSW)
21.08.2010
16.12.2017
11.11.2017
04.07.1951
68
2.
Katie Allen
Liberal
Higgins (Vic)
18.05.2019
24.02.1966
53
3.
Karen Andrews
LNP/Liberal
McPherson (Qld)
21.08.2010
23.08.1960
59
4.
Kevin Andrews
Liberal
Menzies (Vic)
11.05.1991
09.11.1955
63
5.
Bridget Archer
Liberal
Bass (Tas)
18.05.2019
18.05.1975
44
6.
Angie Bell
LNP/Liberal
Moncrieff (Qld)
18.05.2019
7.
Russell Broadbent
Liberal
Corinella (Vic)
McMillan (Vic)
24.03.1990
02.03.1996
09.10.2004
13.03.1993
03.10.1998
25.12.1950
68
8.
Scott Buchholz
LNP/Liberal
Wright (Qld)
21.08.2010
27.03.1968
51
9.
David Coleman
Liberal
Banks (NSW)
07.09.2013
05.03.1974
45
10.
Vince Connelly
Liberal
Stirling (WA)
18.05.2019
11.
Peter Dutton
LNP/Liberal
Dickson (Qld)
10.11.2001
18.11.1970
48
12.
Warren Entsch
LNP/Liberal
Leichhardt (Qld)
02.03.1996
21.08.2010
17.10.2007
31.05.1950
69
13.
Trevor Evans
LNP/Liberal
Brisbane (Qld)
02.07.2016
28.08.1981
38
14.
Jason Falinski
Liberal
Mackellar (NSW)
02.07.2016
24.08.1970
49
15.
Paul Fletcher
Liberal
Bradfield (NSW)
05.12.2009
16.01.1965
54
16.
Nicolle Flint
Liberal
Boothby (SA)
02.07.2016
15.07.1978
41
17.
Josh Frydenberg
Liberal
Kooyong (Vic)
21.08.2010
17.07.1971
48
18.
Ian Goodenough
Liberal
Moore (WA)
07.09.2013
03.07.1975
44
19.
Celia Hammond
Liberal
Curtin (WA)
18.05.2019
20.
Andrew Hastie
Liberal
Canning (WA)
19.09.2015
30.09.1982
37
21.
Alex Hawke
Liberal
Mitchell (NSW)
24.11.2007
09.07.1977
42
22.
Luke Howarth
LNP/Liberal
Petrie (Qld)
07.09.2013
06.06.1972
47
23.
Greg Hunt
Liberal
Flinders (Vic)
10.11.2001
18.11.1965
53
24.
Steve Irons
Liberal
Swan (WA)
24.11.2007
01.09.1958
61
25.
Craig Kelly
Liberal
Hughes (NSW)
21.08.2010
29.09.1963
56
26.
Andrew Laming
LNP/Liberal
Bowman (Qld)
09.10.2004
30.09.1966
53
27.
Julian Leeser
Liberal
Berowra (NSW)
02.07.2016
25.05.1976
43
28.
Sussan Ley
Liberal
Farrer (NSW)
10.11.2001
14.12.1961
57
29.
Gladys Liu
Liberal
Chisholm (Vic)
18.05.2019
06.04.1964
55
30.
Nola Marino
Liberal
Forrest (WA)
24.11.2007
18.02.1954
65
31.
Fiona Martin
Liberal
Reid (NSW)
18.05.2019
16.11.1977
41
32.
Melissa McIntosh
Liberal
Lindsay (NSW)
18.05.2019
24.08.1977
42
33.
John McVeigh
LNP/Liberal
Groom (Qld)
02.07.2016
13.05.1965
54
34.
Scott Morrison
Liberal
Cook (NSW)
24.11.2007
13.05.1968
51
35.
Ben Morton
Liberal
Tangney (WA)
02.07.2016
29.06.1981
38
36.
Ted O’Brien
LNP/Liberal
Fairfax (Qld)
02.07.2016
07.05.1974
45
37.
Tony Pasin
Liberal
Barker (SA)
07.09.2013
01.10.1977
42
38.
Gavin Pearce
Liberal
Braddon (Tas)
18.05.2019
39.
Christian Porter
Liberal
Pearce (WA)
07.09.2013
11.07.1970
49
40.
Melissa Price
Liberal
Durack (WA)
07.09.2013
12.12.1963
55
41.
Rowan Ramsey
Liberal
Grey (SA)
24.11.2007
04.08.1956
63
42.
Stuart Robert
LNP/Liberal
Fadden (Qld)
24.11.2007
11.12.1970
48
43.
Dave Sharma
Liberal
Wentworth (NSW)
18.05.2019
21.12.1975
43
44.
Julian Simmonds
LNP/Liberal
Ryan (Qld)
18.05.2019
45.
Tony Smith
Liberal
Casey (Vic)
10.11.2001
13.03.1967
52
46.
James Stevens
Liberal
Sturt (SA)
18.05.2019
27.03.1983
36
47.
Michael Sukkar
Liberal
Deakin (Vic)
07.09.2013
11.09.1981
38
48.
Angus Taylor
Liberal
Hume (NSW)
07.09.2013
30.09.1966
53
49.
Dan Tehan
Liberal
Wannon (Vic)
21.08.2010
27.01.1968
51
50.
Phillip Thompson
LNP/Liberal
Herbert (Qld)
18.05.2019
07.05.1988
31
51.
Alan Tudge
Liberal
Aston (Vic)
21.08.2010
24.02.1971
48
52.
Bert van Manen
LNP/Liberal
Forde (Qld)
21.08.2010
24.03.1965
54
53.
Ross Vasta
LNP/Liberal
Bonner (Qld)
09.10.2004
21.08.2010
24.11.2007
08.10.1966
53
54.
Andrew Wallace
LNP/Liberal
Fisher (Qld)
02.07.2016
27.02.1968
51
55.
Lucy Wicks
Liberal
Robertson (NSW)
07.09.2013
01.01.1973
46
56.
Rick Wilson
Liberal
O’Connor (WA)
07.09.2013
02.01.1966
53
57.
Tim Wilson
Liberal
Goldstein (Vic)
02.07.2016
12.03.1980
39
58.
Jason Wood
Liberal
La Trobe (Vic)
09.10.2004
07.09.2013
21.08.2010
24.05.1968
51
59.
Ken Wyatt
Liberal
Hasluck (WA)
21.08.2010
04.08.1952
67
60.
Terry Young
LNP/Liberal
Longman (Qld)
18.05.2019
20.02.1968
51
61.
Trent Zimmerman
Liberal
North Sydney (NSW)
05.12.2015
15.10.1968
51
THE NATIONALS / LNP
1.
Darren Chester
Nationals
Gippsland (Vic)
28.06.2008
13.09.1967
52
2.
George Christensen
LNP/Nationals
Dawson (Qld)
21.08.2010
30.06.1978
41
3.
Pat Conaghan
Nationals
Cowper (NSW)
18.05.2019
4.
Mark Coulton
Nationals
Parkes (NSW)
24.11.2007
03.02.1958
61
5.
Damian Drum
Nationals
MLC Nth West. (Vic)
MLC Northern (Vic)
Murray (Vic)
Nicholls (Vic)
30.11.2002
25.11.2006
02.07.2016
18.05.2019
31.10.2006
26.05.2016
18.05.2019
28.07.1960
59
6.
Andrew Gee
Nationals
Calare (NSW)
02.07.2016
13.09.1968
51
7.
Dr David Gillespie
Nationals
Lyne (NSW)
07.09.2013
20.12.1957
61
8.
Kevin Hogan
Nationals
Page (NSW)
07.09.2013
11.08.1963
56
9.
Barnaby Joyce
Nationals
Senate (Qld)
New England (NSW)
New England (NSW)
01.07.2005
07.09.2013
02.12.2017
08.08.2013
27.10.2017
17.04.1967
52
10.
Michelle Landry
LNP/Nationals
Capricornia (Qld)
07.09.2013
15.10.1962
57
11.
David Littleproud
LNP/Nationals
Maranoa (Qld)
02.07.2016
04.09.1976
43
12.
Michael McCormack
Nationals
Riverina (NSW)
21.08.2010
02.08.1964
55
13.
Llew O’Brien
LNP/Nationals
Wide Bay (Qld)
02.07.2016
26.06.1972
47
14.
Ken O’Dowd
LNP/Nationals
Flynn (Qld)
21.08.2010
30.06.1950
69
15.
Keith Pitt
LNP/Nationals
Hinkler (Qld)
07.09.2013
31.08.1969
50
16.
Anne Webster
Nationals
Mallee (Vic)
18.05.2019
CROSSBENCH MEMBERS
1.
Adam Bandt
Greens
Melbourne (Vic)
21.08.2010
11.03.1972
47
2.
Bob Katter
National
Ind / KAP
MLA Flinders (Qld)
Kennedy (Qld)
07.12.1974
13.03.1993
25.08.1992
22.05.1945
74
3.
Dr Helen Haines
Independent
Indi (Vic)
18.05.2019
21.09.1961
58
4.
Rebekha Sharkie
Xenophon
Centre Alliance
Mayo (SA)
02.07.2016
28.07.2018
11.05.2018
24.08.1972
47
5.
Zali Steggall
Independent
Warringah (NSW)
18.05.2019
16.04.1974
45
6.
Andrew Wilkie
Independent
Denison (Tas)
Clark (Tas)
21.08.2010
18.05.2019
18.05.2019
08.11.1961
57

 

Print Friendly, PDF & Email